Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. leden 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. leden 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Huygens snímkoval povrch Titanu

Uznání: ESA, NASA, Descent Imager/Spectral Radiometer Team (LPL)

Po sedmileté meziplanetární pouti na palubě kosmické sondy Cassini, uskutečnila sonda Evropské kosmické agentury (ESA - European Space Agency) Huygens 14. ledna historické přistání na padáku na Saturnově měsíci Titanu. Nahoře jsou dva z prvních surových snímků, které sonda Huygens na tajemném měsíčním povrchu pořídila, pohled z výšky 16 kilometrů (vlevo) a pohled z povrchu. Snímek z výšky rozlišuje útvary o velikosti pouhých 40 metrů, zatímco velikosti bloků na pohledu z povrchu, možná že to jsou ledové balvany, bude možné určit až po následném zpracování obrazu. Je pozorohodné, že záběry z Titanova povrchu připomínají erodované povrchy na Zemi a na Marsu.

Štítky: Titan, Saturn moon, Huygens probe, Cassini mission


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »