Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. leden 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. leden 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Huygens snímkoval povrch Titanu

Uznání: ESA, NASA, Descent Imager/Spectral Radiometer Team (LPL)

Po sedmileté meziplanetární pouti na palubě kosmické sondy Cassini, uskutečnila sonda Evropské kosmické agentury (ESA - European Space Agency) Huygens 14. ledna historické přistání na padáku na Saturnově měsíci Titanu. Nahoře jsou dva z prvních surových snímků, které sonda Huygens na tajemném měsíčním povrchu pořídila, pohled z výšky 16 kilometrů (vlevo) a pohled z povrchu. Snímek z výšky rozlišuje útvary o velikosti pouhých 40 metrů, zatímco velikosti bloků na pohledu z povrchu, možná že to jsou ledové balvany, bude možné určit až po následném zpracování obrazu. Je pozorohodné, že záběry z Titanova povrchu připomínají erodované povrchy na Zemi a na Marsu.

Štítky: Titan, Saturn moon, Huygens probe, Cassini mission


3. vesmírný týden 2021

3. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 1. do 24. 1. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars procházející kolem Uranu. Aktivita Slunce je nízká. Proběhl první testovací zážeh centrálního stupně připravované obří rakety SLS. Naopak test Starship SN9 byl odložen pro výměnu motorů. Očekáváme starty rakety Falcon 9, Electron a LauncherOne. Krtek na Marsu skončil svou neúspěšnou misi. Podívejte se na kosmonautickou aplikaci a web pro děti. Před 15 lety startovala sonda New Horizons k planetě Pluto, aby následně prozkoumala už jen trpasličí planetu a jeden malý objekt Kuiperova pásu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

California-Taurus-M45

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2020 získal snímek „California-Taurus-M45“, jehož autorem je Evžen Brunner   Do našich krajin přichází pomalu zima a s ní se nám v průběhu noci vysoko nad hlavu dostávají zajímavá souhvězdí. Tak například Býk či Perseus. A

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety Uran a Mars blízko u sebe a přitom tak daleko od sebe

Další informace »