Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. srpen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. srpen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přirozený Saturn z Cassiniho plavby

Uznání: Hubble Heritage Team (AURA/ STScI/ NASA)

Co byste mohli uvidět z paluby meziplanetární lodi při přibližování k Saturnu? Váš pohled by asi připomínal tento jemně stínovaný obraz krásného prstenčitého plynného obra. Obrázek zpracovaný v projektu Hubble Heritage se záměrně vyhýbá zdůrazňování barevných kontrastů a představuje přirozený vzhled Saturna s oblačnými pásy, s bouřemi, s prstenci skoro zboku a s malým kruhovým stínem měsíce Enceladus poblíž středu planetárního disku. Na kosmické lodi Cassini, která je již na cestě, ovšem nebyla žádná sedadla. Na přelomu tisíciletí proletěla sonda Cassini kolem Jupitera a přílet k Saturnu je plánovaný v roce 2004. Po dlouhé plavbě ke světu vzdálenému 1400 miliónů kilometrů od Slunce bude Cassini putovat Saturnovou soustavou a provádět dálkový automatický průzkum pomocí software a přístrojů zkonstruovaných obyvateli planety Země.

Štítky: Saturn, Cassini


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »