Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. srpen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. srpen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přirozený Saturn z Cassiniho plavby

Uznání: Hubble Heritage Team (AURA/ STScI/ NASA)

Co byste mohli uvidět z paluby meziplanetární lodi při přibližování k Saturnu? Váš pohled by asi připomínal tento jemně stínovaný obraz krásného prstenčitého plynného obra. Obrázek zpracovaný v projektu Hubble Heritage se záměrně vyhýbá zdůrazňování barevných kontrastů a představuje přirozený vzhled Saturna s oblačnými pásy, s bouřemi, s prstenci skoro zboku a s malým kruhovým stínem měsíce Enceladus poblíž středu planetárního disku. Na kosmické lodi Cassini, která je již na cestě, ovšem nebyla žádná sedadla. Na přelomu tisíciletí proletěla sonda Cassini kolem Jupitera a přílet k Saturnu je plánovaný v roce 2004. Po dlouhé plavbě ke světu vzdálenému 1400 miliónů kilometrů od Slunce bude Cassini putovat Saturnovou soustavou a provádět dálkový automatický průzkum pomocí software a přístrojů zkonstruovaných obyvateli planety Země.

Štítky: Saturn, Cassini


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »