Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. srpen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. srpen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přirozený Saturn z Cassiniho plavby

Uznání: Hubble Heritage Team (AURA/ STScI/ NASA)

Co byste mohli uvidět z paluby meziplanetární lodi při přibližování k Saturnu? Váš pohled by asi připomínal tento jemně stínovaný obraz krásného prstenčitého plynného obra. Obrázek zpracovaný v projektu Hubble Heritage se záměrně vyhýbá zdůrazňování barevných kontrastů a představuje přirozený vzhled Saturna s oblačnými pásy, s bouřemi, s prstenci skoro zboku a s malým kruhovým stínem měsíce Enceladus poblíž středu planetárního disku. Na kosmické lodi Cassini, která je již na cestě, ovšem nebyla žádná sedadla. Na přelomu tisíciletí proletěla sonda Cassini kolem Jupitera a přílet k Saturnu je plánovaný v roce 2004. Po dlouhé plavbě ke světu vzdálenému 1400 miliónů kilometrů od Slunce bude Cassini putovat Saturnovou soustavou a provádět dálkový automatický průzkum pomocí software a přístrojů zkonstruovaných obyvateli planety Země.

Štítky: Saturn, Cassini


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Animácia pohybu blízkozemskej planetky s označením 2021 DW1

Další informace »