Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. leden 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. leden 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sestup na Titan

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, Cassini-Huygens Mission

Dnešní sestup na povrch Titanu sondy Huygens Evropské kosmické agentury je od Země vůbec nejvzdálenějším pokusem o přistání kosmické sondy. Huygens má v plánu vstup do atmosféry Saturnova velkého tajemného měsíce v 10:13 UT (5:13am EST, 11:13 CET) ve výšce 180 kilometrů. Když všechno půjde jako na drátku, tak Huygens postupně rozvine sérii padáků, které budou řídit jeho sestup hustou atmosférou Titanu a umožní sondě, aby asi za 2 hodiny dosáhla povrchu. Místo přistání sondy Huygens označuje žlutá tečka na tomto blízkoinfračerveném snímku z kosmické sondy Cassini, není ale známo, zda ji očekává pevný nebo kapalný povrch. Vnější z vložených oktagonů má napříč asi 1120 kilometrů. Osmihrany jsou označeny výškou a představují očekávanou oblast pokrytí zobrazovacími přístroji sondy Huygens během klesání. Go Huygens!

Štítky: Titan, Saturn moon, Huygens probe, Cassini mission


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »