Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. leden 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. leden 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sestup na Titan

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, Cassini-Huygens Mission

Dnešní sestup na povrch Titanu sondy Huygens Evropské kosmické agentury je od Země vůbec nejvzdálenějším pokusem o přistání kosmické sondy. Huygens má v plánu vstup do atmosféry Saturnova velkého tajemného měsíce v 10:13 UT (5:13am EST, 11:13 CET) ve výšce 180 kilometrů. Když všechno půjde jako na drátku, tak Huygens postupně rozvine sérii padáků, které budou řídit jeho sestup hustou atmosférou Titanu a umožní sondě, aby asi za 2 hodiny dosáhla povrchu. Místo přistání sondy Huygens označuje žlutá tečka na tomto blízkoinfračerveném snímku z kosmické sondy Cassini, není ale známo, zda ji očekává pevný nebo kapalný povrch. Vnější z vložených oktagonů má napříč asi 1120 kilometrů. Osmihrany jsou označeny výškou a představují očekávanou oblast pokrytí zobrazovacími přístroji sondy Huygens během klesání. Go Huygens!

Štítky: Titan, Saturn moon, Huygens probe, Cassini mission


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »