Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. leden 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. leden 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sestup na Titan

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, Cassini-Huygens Mission

Dnešní sestup na povrch Titanu sondy Huygens Evropské kosmické agentury je od Země vůbec nejvzdálenějším pokusem o přistání kosmické sondy. Huygens má v plánu vstup do atmosféry Saturnova velkého tajemného měsíce v 10:13 UT (5:13am EST, 11:13 CET) ve výšce 180 kilometrů. Když všechno půjde jako na drátku, tak Huygens postupně rozvine sérii padáků, které budou řídit jeho sestup hustou atmosférou Titanu a umožní sondě, aby asi za 2 hodiny dosáhla povrchu. Místo přistání sondy Huygens označuje žlutá tečka na tomto blízkoinfračerveném snímku z kosmické sondy Cassini, není ale známo, zda ji očekává pevný nebo kapalný povrch. Vnější z vložených oktagonů má napříč asi 1120 kilometrů. Osmihrany jsou označeny výškou a představují očekávanou oblast pokrytí zobrazovacími přístroji sondy Huygens během klesání. Go Huygens!

Štítky: Titan, Saturn moon, Huygens probe, Cassini mission


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »