Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. leden 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. leden 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sestup na Titan

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, Cassini-Huygens Mission

Dnešní sestup na povrch Titanu sondy Huygens Evropské kosmické agentury je od Země vůbec nejvzdálenějším pokusem o přistání kosmické sondy. Huygens má v plánu vstup do atmosféry Saturnova velkého tajemného měsíce v 10:13 UT (5:13am EST, 11:13 CET) ve výšce 180 kilometrů. Když všechno půjde jako na drátku, tak Huygens postupně rozvine sérii padáků, které budou řídit jeho sestup hustou atmosférou Titanu a umožní sondě, aby asi za 2 hodiny dosáhla povrchu. Místo přistání sondy Huygens označuje žlutá tečka na tomto blízkoinfračerveném snímku z kosmické sondy Cassini, není ale známo, zda ji očekává pevný nebo kapalný povrch. Vnější z vložených oktagonů má napříč asi 1120 kilometrů. Osmihrany jsou označeny výškou a představují očekávanou oblast pokrytí zobrazovacími přístroji sondy Huygens během klesání. Go Huygens!

Štítky: Titan, Saturn moon, Huygens probe, Cassini mission


3. vesmírný týden 2021

3. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 1. do 24. 1. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars procházející kolem Uranu. Aktivita Slunce je nízká. Proběhl první testovací zážeh centrálního stupně připravované obří rakety SLS. Naopak test Starship SN9 byl odložen pro výměnu motorů. Očekáváme starty rakety Falcon 9, Electron a LauncherOne. Krtek na Marsu skončil svou neúspěšnou misi. Podívejte se na kosmonautickou aplikaci a web pro děti. Před 15 lety startovala sonda New Horizons k planetě Pluto, aby následně prozkoumala už jen trpasličí planetu a jeden malý objekt Kuiperova pásu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

California-Taurus-M45

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2020 získal snímek „California-Taurus-M45“, jehož autorem je Evžen Brunner   Do našich krajin přichází pomalu zima a s ní se nám v průběhu noci vysoko nad hlavu dostávají zajímavá souhvězdí. Tak například Býk či Perseus. A

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety Uran a Mars blízko u sebe a přitom tak daleko od sebe

Další informace »