Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. prosinec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. prosinec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Titan skrytý

Uznání a copyright ilustrace: Mark Garlick (Space-art), ESA, NASA

Přistane sonda Huygens dosednutím na zemi nebo šplouchnutím na hladinu? V několika příštích dnech uvolní kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturna, sondu, která má v polovině ledna sestoupit na Saturnův největší měsíc. Tím měsícem je Titan, jehož povrch je zahalený tlustými vrstvami metanových mraků. Co sonda o velikosti auta a tvaru létajícího talíře objeví, zůstává neznámé. Po dosažení povrchu by sonda Huygens mohla přežít až 150 minut a pořídit až 1100 snímků. Tyto snímky budou odvysílány k prolétající mateřské sondě Cassini, která je následně odvysílá k nedočkavé Zemi. Nahoře je sonda Huygens vyobrazena jak vstupuje do Titanovy atmosféry a rozvinuje svůj padák. Poodhalení nejtajemnějšího měsíce ve sluneční soustavě by mohlo ukázat povrch tak podivný, že jeho snímkům nebude možná bezprostředně porozumět.

Štítky: Saturn, Titan, Huygens


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »