Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. prosinec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. prosinec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Titan skrytý

Uznání a copyright ilustrace: Mark Garlick (Space-art), ESA, NASA

Přistane sonda Huygens dosednutím na zemi nebo šplouchnutím na hladinu? V několika příštích dnech uvolní kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturna, sondu, která má v polovině ledna sestoupit na Saturnův největší měsíc. Tím měsícem je Titan, jehož povrch je zahalený tlustými vrstvami metanových mraků. Co sonda o velikosti auta a tvaru létajícího talíře objeví, zůstává neznámé. Po dosažení povrchu by sonda Huygens mohla přežít až 150 minut a pořídit až 1100 snímků. Tyto snímky budou odvysílány k prolétající mateřské sondě Cassini, která je následně odvysílá k nedočkavé Zemi. Nahoře je sonda Huygens vyobrazena jak vstupuje do Titanovy atmosféry a rozvinuje svůj padák. Poodhalení nejtajemnějšího měsíce ve sluneční soustavě by mohlo ukázat povrch tak podivný, že jeho snímkům nebude možná bezprostředně porozumět.

Štítky: Saturn, Titan, Huygens


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »