Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. prosinec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. prosinec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Titan skrytý

Uznání a copyright ilustrace: Mark Garlick (Space-art), ESA, NASA

Přistane sonda Huygens dosednutím na zemi nebo šplouchnutím na hladinu? V několika příštích dnech uvolní kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturna, sondu, která má v polovině ledna sestoupit na Saturnův největší měsíc. Tím měsícem je Titan, jehož povrch je zahalený tlustými vrstvami metanových mraků. Co sonda o velikosti auta a tvaru létajícího talíře objeví, zůstává neznámé. Po dosažení povrchu by sonda Huygens mohla přežít až 150 minut a pořídit až 1100 snímků. Tyto snímky budou odvysílány k prolétající mateřské sondě Cassini, která je následně odvysílá k nedočkavé Zemi. Nahoře je sonda Huygens vyobrazena jak vstupuje do Titanovy atmosféry a rozvinuje svůj padák. Poodhalení nejtajemnějšího měsíce ve sluneční soustavě by mohlo ukázat povrch tak podivný, že jeho snímkům nebude možná bezprostředně porozumět.

Štítky: Saturn, Titan, Huygens


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Jupiter se blíží do konjunkce

Další informace »