Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. prosinec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. prosinec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Titan skrytý

Uznání a copyright ilustrace: Mark Garlick (Space-art), ESA, NASA

Přistane sonda Huygens dosednutím na zemi nebo šplouchnutím na hladinu? V několika příštích dnech uvolní kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturna, sondu, která má v polovině ledna sestoupit na Saturnův největší měsíc. Tím měsícem je Titan, jehož povrch je zahalený tlustými vrstvami metanových mraků. Co sonda o velikosti auta a tvaru létajícího talíře objeví, zůstává neznámé. Po dosažení povrchu by sonda Huygens mohla přežít až 150 minut a pořídit až 1100 snímků. Tyto snímky budou odvysílány k prolétající mateřské sondě Cassini, která je následně odvysílá k nedočkavé Zemi. Nahoře je sonda Huygens vyobrazena jak vstupuje do Titanovy atmosféry a rozvinuje svůj padák. Poodhalení nejtajemnějšího měsíce ve sluneční soustavě by mohlo ukázat povrch tak podivný, že jeho snímkům nebude možná bezprostředně porozumět.

Štítky: Saturn, Titan, Huygens


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »