Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. prosinec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. prosinec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa, meteor, mlhovina, hvězda

Uznání a copyright: Wally Pacholka (Astropics)

Skoro ke konci roku, 13. prosince, bylo na severní obloze po několik prchavých okamžiků současně vidět několik divů oblohy. Dole vlevo je těsně nad pohořím modrý Sírius, nejjasnější hvězda oblohy. Nad Síriem a mírně doprava od pásu Oriona je červená Mlhovina v Orionu, jedna z nejslavnějších mlhovin na obloze. Vpravo dole pod Mlhovinou v Orionu přelétá žlutý meteor z roje Geminid, který tu noc vrcholil. A konečně vpravo nahoře od meteoru je kometa Machholz, jejíž koma se jeví poměrně dosti zelená. Od doby, kdy byl tento snímek nad Kalifornským pohořím zachycen, se ta Geminida už dávno vypařila. Kometa Machholz se zjasnila a posunula se na sever. Ale Sirius pochopitelně zůstane v souhvězdí Velkého psa (Canis Major) trvale.

Štítky: Orion, Sirius, Machholz, Geminids


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc,Jupiter,Elnath- 30.4.25

Měsíc v blízkosti Jupiteru 30.4.20

Další informace »