Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. prosinec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. prosinec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oznámení komety Machholz

Uznání: Adam Block (NOAO)

Teprve toto léto objevená kometa se rychle zjasňuje a je již vidět i pouhým okem. Kometa C/2004 Q2 (Machholz) je nyní nejlépe vidět na jižní polokouli Země, odkud někteří pozorovatelé hlásí, že je jasnější jak 5. magnituda. Kometa rychle směřuje na severní oblohu a až do počátku ledna by se měla zjasňovat. Shodou okolností bude kometa Machholz snadno vidět, když bude zároveň jak blízko opozice se Sluncem tak i nejjasnější. Jak jasná kometa Machholz nakonec bude zůstává nejisté, ale na severní obloze zůstane jistě po většinu roku 2005 a v březnu se dokonce přiblíží k Polárce. Na snímku nahoře je kometa Machholz zachycená počátkem prosince, kdy již vykazovala jasnou komu, bílý protáhlý prachový ohon, který se zeslabuje směrem dolů a dlouhý vějířovitý iontový ohon s kličkou poblíž jeho konce.

Štítky: Kometa, Comet Machholz


33. vesmírný týden 2018

33. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 13. 8. do 19. 8. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Večer je vidět Venuše, Jupiter a Saturn, celou noc Mars a nad ránem Neptun a Uran. Aktivita Slunce je stále velmi nízká. Na obloze připomínáme též kometu 21P a zákryt hvězdy planetkou Gotho. Sonda Parker Solar Probe je úspěšně na cestě ke Slunci.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Foceno v pondělí‎ ‎13‎. ‎srpna‎ ‎2018 0:53,15 s f/3,5 18 mm, ISO 12800

Další informace »