Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. prosinec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. prosinec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oznámení komety Machholz

Uznání: Adam Block (NOAO)

Teprve toto léto objevená kometa se rychle zjasňuje a je již vidět i pouhým okem. Kometa C/2004 Q2 (Machholz) je nyní nejlépe vidět na jižní polokouli Země, odkud někteří pozorovatelé hlásí, že je jasnější jak 5. magnituda. Kometa rychle směřuje na severní oblohu a až do počátku ledna by se měla zjasňovat. Shodou okolností bude kometa Machholz snadno vidět, když bude zároveň jak blízko opozice se Sluncem tak i nejjasnější. Jak jasná kometa Machholz nakonec bude zůstává nejisté, ale na severní obloze zůstane jistě po většinu roku 2005 a v březnu se dokonce přiblíží k Polárce. Na snímku nahoře je kometa Machholz zachycená počátkem prosince, kdy již vykazovala jasnou komu, bílý protáhlý prachový ohon, který se zeslabuje směrem dolů a dlouhý vějířovitý iontový ohon s kličkou poblíž jeho konce.

Štítky: Kometa, Comet Machholz


6. vesmírný týden 2023

6. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 2. do 12. 2. 2023. Měsíc je ve fázi úplňku a ubývá k poslední čtvrti. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, k němuž se zdánlivě na obloze blíží i kometa C/2022 E3 (ZTF). Aktivita Slunce se snížila, ale v lednu bylo zatím největší množství skvrn. Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX překonala hranici 200 úspěšných startů. Máme tu i starty ruských raket. Před pěti lety vynesl Falcon Heavy při svém inauguračním letu automobil Tesla.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »