Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. prosinec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. prosinec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

3C58 pohání pulsar

Uznání: P. Slane (Harvard CfA) et al., CXC, NASA

Světlo hvězdy, která vybuchla asi deset tisíci let daleko poprvé dosáhlo naši dobrou planetu v roce 1181. Oblast, která je vidět na tomto snímku ve falešných barvách vyzařuje retgenové paprsky, je nyní známa jako zbytek supernovy 3C58 a pohání ji rychle rotující neutronová hvězda neboli pulsar - hustý pozůstatek zhrouceného hvězdného jádra. Elektromagnetické pole pulsaru vytváří kosmické dynamo hmotnější než Slunce a zdá se, že urychluje částice na enormní energie a vytváří tak výtrysky, prstence a smyčkovité struktury, které jsou vidět na tomto výtečném rentgenovém záběru z družicové observatoře Chandra. Astronomové tak přidali 3C58 na seznam pulsarem poháněných mlhovin objevených Chandrou a uzuzují, že pulsar samotný je na svůj mladý věk příliš chladný a citují 3C58 jako ukázkový příklad extrémní, ne zcela pochopené fyziky. Podrobnější vložený snímek zabírá asi šest světelných let.

Štítky: Zbytek supernovy, Pulsar, Neutronová hvězda, 3c58


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »