Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. prosinec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. prosinec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

3C58 pohání pulsar

Uznání: P. Slane (Harvard CfA) et al., CXC, NASA

Světlo hvězdy, která vybuchla asi deset tisíci let daleko poprvé dosáhlo naši dobrou planetu v roce 1181. Oblast, která je vidět na tomto snímku ve falešných barvách vyzařuje retgenové paprsky, je nyní známa jako zbytek supernovy 3C58 a pohání ji rychle rotující neutronová hvězda neboli pulsar - hustý pozůstatek zhrouceného hvězdného jádra. Elektromagnetické pole pulsaru vytváří kosmické dynamo hmotnější než Slunce a zdá se, že urychluje částice na enormní energie a vytváří tak výtrysky, prstence a smyčkovité struktury, které jsou vidět na tomto výtečném rentgenovém záběru z družicové observatoře Chandra. Astronomové tak přidali 3C58 na seznam pulsarem poháněných mlhovin objevených Chandrou a uzuzují, že pulsar samotný je na svůj mladý věk příliš chladný a citují 3C58 jako ukázkový příklad extrémní, ne zcela pochopené fyziky. Podrobnější vložený snímek zabírá asi šest světelných let.

Štítky: Zbytek supernovy, Pulsar, Neutronová hvězda, 3c58


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »