Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. prosinec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. prosinec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Swift RocketCam

Uznání: Dan Maas (Maas Digital), Ecliptic Enterprises Corporation, NASA

Políčka tohoto filmu zachytila 20. listopadu dopředu mířící kamera RocketCam (TM) namontovaná uvnitř nákladového prostoru při cestě družicové observatoře Swift na oběžnou dráhu ve výši 600 kilometrů nad planetou Zemí raketou Delta II. Některá políčka byla interpolována, aby se tak zkorigovaly problémy při vysílání. Sekvence ukazuje pyrotechnické oddělení, otáčení druhého stupně přes okraj Země a konečně jak se samotná družice o hmotnosti 1500 kilogramů odděluje od 2. stupně. Observatoř Swift pozoruje na optických, ultrafialových, rentgenových a gama energiích a je navržena pro určování polohy zdrojů energetických gama vzplanutí a jak ve vzdáleném vesmíru slábne jejich dosvit. Observatoř je sice ještě v testovací fázi, ale už detekovala vysokoenergetické záblesky pocházející z těchto úctyhodných kosmických výbuchů.

Štítky: Gama vzplanutí, Swift, Delta rocket, Rocketcam, Animated gif


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »