Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. prosinec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. prosinec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krásný velký Saturn

Uznání: kompozice: Mattias Malmer, snímky: Cassini Imaging Team

Digitální grafik Mattias Malmer nabízí tento krásný velký pohled s vysokým rozlišením na Saturna jako dárek čtenářům APODu. Celá tato mozaika je dílem lásky a kompozitní obrázek je uložen v 5 MB jpeg souboru (náhled a v plném rozlišení) a pokrývá nádherného plynového obra od jednoho konce prstenců ke druhému konci. Mozaika byla sestavena ze 102 políček (N00020905 až N00021033) zachycených 6. října 2004 zobrazovačem kosmické sondy Cassini ISS. Všechny červené, zelené a modré snímky jsou nekalibrované, nevalidazované, veřejnosti přístupné na webu Cassini. Malmerovo úplné panorama má rozměr 8400 krát 3300 pixelů, takže nahoře je vidět jenom výrazně omezená verze. Potěšte se tímto krásným pohledem a užijte si bezpečné a šťastné svátky!

Štítky: Saturn, Cassini


23. vesmírný týden 2026

23. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2026. Měsíc po úplňku mění fázi k poslední čtvrti. Venuše je na večerní obloze opravdu výrazná a nyní se velmi nápadně blíží trochu slabšímu Jupiteru. Hodně blízko budou už v neděli 7. 6. Nízko už je večer vidět i Merkur. Velmi nízko na ranní obloze začíná být vidět Saturn. Sluneční aktivita je zatím nízká. Možná se objeví první noční svítící oblaka (NLC). V kosmonautice nejvíce, byť negativně, zaujala exploze rakety New Glenn během příprav k misi NG-4. Před 60 lety pokračoval intenzivně program Gemini a před 15 lety dolétal raketoplán Endeavour.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

jupitervenuse1

05/06/2026 22:55 - zatím poslední fotka z pátku

Další informace »