Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. prosinec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. prosinec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

GRO J165540: Důkaz rotující černé díry

Uznání kresby: A. Hobart, CXC

Ve středu víru horkého plynu je pravděpodobně něco, co doposud nebylo nikdy přímo vidět: černá díra. Studium jasného světla emitovaného vířícím plynem často poukazuje nejenom na přítomnost černé díry, ale také na její pravděpodobné vlastnosti. Například u plynu kolem GRO J1655-40 se zjistilo neobvyklé blikání s frekvencí 450 krát za sekundu. Na základě předchozího odhadu hmotnosti pro centrální objekt jako sedminásobku hmotnosti našeho Slunce, lze rychlou frekvenci blikání vysvětlit pomocí velmi rychle rotující černé díry. Jaký fyzikální mechanismus opravdu způsobuje blikání a pomalejší kvasi-periodické oscilace (quasi-periodic oscillation - QPO) v akrečních discích kolem černých děr a neutronových hvězd, zůstává předmětem mnoha výzkumů.

Štítky: Černá díra, Angular momentum


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »