Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. prosinec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. prosinec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

GRO J165540: Důkaz rotující černé díry

Uznání kresby: A. Hobart, CXC

Ve středu víru horkého plynu je pravděpodobně něco, co doposud nebylo nikdy přímo vidět: černá díra. Studium jasného světla emitovaného vířícím plynem často poukazuje nejenom na přítomnost černé díry, ale také na její pravděpodobné vlastnosti. Například u plynu kolem GRO J1655-40 se zjistilo neobvyklé blikání s frekvencí 450 krát za sekundu. Na základě předchozího odhadu hmotnosti pro centrální objekt jako sedminásobku hmotnosti našeho Slunce, lze rychlou frekvenci blikání vysvětlit pomocí velmi rychle rotující černé díry. Jaký fyzikální mechanismus opravdu způsobuje blikání a pomalejší kvasi-periodické oscilace (quasi-periodic oscillation - QPO) v akrečních discích kolem černých děr a neutronových hvězd, zůstává předmětem mnoha výzkumů.

Štítky: Černá díra, Angular momentum


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »