Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. prosinec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. prosinec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

GRO J165540: Důkaz rotující černé díry

Uznání kresby: A. Hobart, CXC

Ve středu víru horkého plynu je pravděpodobně něco, co doposud nebylo nikdy přímo vidět: černá díra. Studium jasného světla emitovaného vířícím plynem často poukazuje nejenom na přítomnost černé díry, ale také na její pravděpodobné vlastnosti. Například u plynu kolem GRO J1655-40 se zjistilo neobvyklé blikání s frekvencí 450 krát za sekundu. Na základě předchozího odhadu hmotnosti pro centrální objekt jako sedminásobku hmotnosti našeho Slunce, lze rychlou frekvenci blikání vysvětlit pomocí velmi rychle rotující černé díry. Jaký fyzikální mechanismus opravdu způsobuje blikání a pomalejší kvasi-periodické oscilace (quasi-periodic oscillation - QPO) v akrečních discích kolem černých děr a neutronových hvězd, zůstává předmětem mnoha výzkumů.

Štítky: Černá díra, Angular momentum


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »