Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. prosinec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. prosinec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

GRO J165540: Důkaz rotující černé díry

Uznání kresby: A. Hobart, CXC

Ve středu víru horkého plynu je pravděpodobně něco, co doposud nebylo nikdy přímo vidět: černá díra. Studium jasného světla emitovaného vířícím plynem často poukazuje nejenom na přítomnost černé díry, ale také na její pravděpodobné vlastnosti. Například u plynu kolem GRO J1655-40 se zjistilo neobvyklé blikání s frekvencí 450 krát za sekundu. Na základě předchozího odhadu hmotnosti pro centrální objekt jako sedminásobku hmotnosti našeho Slunce, lze rychlou frekvenci blikání vysvětlit pomocí velmi rychle rotující černé díry. Jaký fyzikální mechanismus opravdu způsobuje blikání a pomalejší kvasi-periodické oscilace (quasi-periodic oscillation - QPO) v akrečních discích kolem černých děr a neutronových hvězd, zůstává předmětem mnoha výzkumů.

Štítky: Černá díra, Angular momentum


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »