Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. prosinec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. prosinec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jádro Andromedy

Uznání a copyright: Robert Gendler

Střed galaxie v Andromedě je krásný ale divný. Andromeda, označovaná jako M31, je tak blízko naší vlastní Mléčné dráze, že nám dává jedinečnou perspektivu na složení galaxie tím, jak nám umožňuje uvidět její vlastní jádro. Kolem centra se dvěma jádry, ve kterém je pravděpodobně superhmotná černá díra pět miliónkrát hmotnější jak Slunce, se hemží miliardy hvězd. M31 je asi dva milióny světelných let daleko a v souhvězdí princezny Andromedy ji lze spatřit i neozbrojeným okem. Na snímku nahoře se tmavé uzlíčky prachu superponují na vnitřních 10 000 světelných let jádra M31. Jasnější hvězdy v popředí se nacházejí v naší Mléčné dráze.

Štítky: M31, Andromeda, Core


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »