Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. prosinec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. prosinec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jádro Andromedy

Uznání a copyright: Robert Gendler

Střed galaxie v Andromedě je krásný ale divný. Andromeda, označovaná jako M31, je tak blízko naší vlastní Mléčné dráze, že nám dává jedinečnou perspektivu na složení galaxie tím, jak nám umožňuje uvidět její vlastní jádro. Kolem centra se dvěma jádry, ve kterém je pravděpodobně superhmotná černá díra pět miliónkrát hmotnější jak Slunce, se hemží miliardy hvězd. M31 je asi dva milióny světelných let daleko a v souhvězdí princezny Andromedy ji lze spatřit i neozbrojeným okem. Na snímku nahoře se tmavé uzlíčky prachu superponují na vnitřních 10 000 světelných let jádra M31. Jasnější hvězdy v popředí se nacházejí v naší Mléčné dráze.

Štítky: M31, Andromeda, Core


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »