Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. září 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. září 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Molekulární torus kolem černé díry

Uznání ilustrace: V. Beckmann (NASA's GSFC) et al., ESA

Proč se okolí u některých černých děr jeví jasnější než u jiných? V centrech aktivních galaxií dominují superhmotné černé díry, které jsou přinejmenším tisíckrát hmotnější než naše Slunce. Mnohé z nich, které se nazývají Seyfertovy galaxie typu I, jsou ve viditelném světle velmi jasné. Další, které se nazývají Seyfertovy galaxie typu II, jsou spíše slabé. Rozdíl může být způsobován tím, že některé černé díry nabalují mnohem více hmoty než jiné. Alternativně by černé díry v centrech Seyfertových galaxiích typu II mohly být zakryty okolním torusem. Aby bylo možné si vybrat mezi těmito hypotézami, tak nedaleká Seyfertova galaxie typu II NGC 4388 byla nedávno pozorována v rentgenovém světle mnoha družicovými rentgenovými observatořemi, včetně CGRO, SIGMA, BeppoSAX, INTEGRAL, Chandra a XMM-Newton. Z nedávných údajů družic INTEGRAL a XMM-Newton je patrné, že se rentgenový tok v některých rentgenových barvách rychle mění, zatímco rentgenový tok v jiných rentgenových barvách je úplně stejný. Konstatní tok a zjevná absorpce velmi specifických rentgenových barev chladným železem spolu podávají důkaz, že centrální černá díra v NGC 4388 je vidět přes tlustý torus, který se skládá z molekulárního plynu a prachu.

Štítky: Černá díra, NGC 4388, Molecular torus


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »