Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. prosinec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. prosinec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tykadla mlhoviny Tarantule

Uznání a copyright: WFI, MPG/ESO 2.2-m Telescope, La Silla, ESO

Mlhovina Tarantule je obrovská emisní mlhovina v naší sousední galaxii Velkém Magellanově mračnu. Uvnitř této kosmické pavučiny se nachází velká centrální kupa mladých hmotných hvězd katalogizovaná jako R136, která je částečně vidět vpravo nahoře. Energetické světlo a větry z této kupy vybuzují v mlhovině světlo a tvářejí okolní plyn a prach do rozsáhlých složitých vláken. Tato "tykadla" dala mlhovině Tarantule její jméno. Na tomto působivém barevném snímku z širokoúhlé kamery na 2.2 metrovém dalekohledu ESO observatoře La Silla, je vidět spletitost komplexních uskupení prachu a plynu v mlhovině. Snímek zachychuje 300 světelných let velkou část mlhoviny. Mlhovina Tarantule se také nazývá 30 Doradus a nachází se ve vzdálenosti 170 000 světelných let v souhvězdí Mečouna (Dorado).

Štítky: Lmc, 30 Doradus, Tarantula nebula


25. vesmírný týden 2026

25. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 6. do 21. 6. 2026. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a setká se s Merkurem a Venuší. Pomalu klesá k obzoru Jupiter. Ráno je vidět Saturn a kometa 10P/Tempel 2. Aktivita Slunce je opět spíše nízká. Možná se objeví noční svítící oblaka. Český astronaut Aleš Svoboda obsadí roli pilota lodi Crew Dragon, která by měla letět k ISS v roce 2027. NASA oznámila složení posádky mise Artemis III, je tam i Evropan Luca Parmitano. Před 50 lety byla na oběžnou dráhu kolem Marsu navedena sonda Viking 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nový Měsíc

17 hod. 20 min. starý Měsíc.

Další informace »