Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. prosinec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. prosinec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tykadla mlhoviny Tarantule

Uznání a copyright: WFI, MPG/ESO 2.2-m Telescope, La Silla, ESO

Mlhovina Tarantule je obrovská emisní mlhovina v naší sousední galaxii Velkém Magellanově mračnu. Uvnitř této kosmické pavučiny se nachází velká centrální kupa mladých hmotných hvězd katalogizovaná jako R136, která je částečně vidět vpravo nahoře. Energetické světlo a větry z této kupy vybuzují v mlhovině světlo a tvářejí okolní plyn a prach do rozsáhlých složitých vláken. Tato "tykadla" dala mlhovině Tarantule její jméno. Na tomto působivém barevném snímku z širokoúhlé kamery na 2.2 metrovém dalekohledu ESO observatoře La Silla, je vidět spletitost komplexních uskupení prachu a plynu v mlhovině. Snímek zachychuje 300 světelných let velkou část mlhoviny. Mlhovina Tarantule se také nazývá 30 Doradus a nachází se ve vzdálenosti 170 000 světelných let v souhvězdí Mečouna (Dorado).

Štítky: Lmc, 30 Doradus, Tarantula nebula


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »