Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. prosinec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. prosinec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tykadla mlhoviny Tarantule

Uznání a copyright: WFI, MPG/ESO 2.2-m Telescope, La Silla, ESO

Mlhovina Tarantule je obrovská emisní mlhovina v naší sousední galaxii Velkém Magellanově mračnu. Uvnitř této kosmické pavučiny se nachází velká centrální kupa mladých hmotných hvězd katalogizovaná jako R136, která je částečně vidět vpravo nahoře. Energetické světlo a větry z této kupy vybuzují v mlhovině světlo a tvářejí okolní plyn a prach do rozsáhlých složitých vláken. Tato "tykadla" dala mlhovině Tarantule její jméno. Na tomto působivém barevném snímku z širokoúhlé kamery na 2.2 metrovém dalekohledu ESO observatoře La Silla, je vidět spletitost komplexních uskupení prachu a plynu v mlhovině. Snímek zachychuje 300 světelných let velkou část mlhoviny. Mlhovina Tarantule se také nazývá 30 Doradus a nachází se ve vzdálenosti 170 000 světelných let v souhvězdí Mečouna (Dorado).

Štítky: Lmc, 30 Doradus, Tarantula nebula


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »