Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. prosinec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. prosinec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tykadla mlhoviny Tarantule

Uznání a copyright: WFI, MPG/ESO 2.2-m Telescope, La Silla, ESO

Mlhovina Tarantule je obrovská emisní mlhovina v naší sousední galaxii Velkém Magellanově mračnu. Uvnitř této kosmické pavučiny se nachází velká centrální kupa mladých hmotných hvězd katalogizovaná jako R136, která je částečně vidět vpravo nahoře. Energetické světlo a větry z této kupy vybuzují v mlhovině světlo a tvářejí okolní plyn a prach do rozsáhlých složitých vláken. Tato "tykadla" dala mlhovině Tarantule její jméno. Na tomto působivém barevném snímku z širokoúhlé kamery na 2.2 metrovém dalekohledu ESO observatoře La Silla, je vidět spletitost komplexních uskupení prachu a plynu v mlhovině. Snímek zachychuje 300 světelných let velkou část mlhoviny. Mlhovina Tarantule se také nazývá 30 Doradus a nachází se ve vzdálenosti 170 000 světelných let v souhvězdí Mečouna (Dorado).

Štítky: Lmc, 30 Doradus, Tarantula nebula


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »