Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. září 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. září 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velký Magellanův mrak

Uznání a copyright: Loke Kun Tan (StarryScapes)

Portugalský mořeplavec Fernando de Magellan měl se svou posádkou při první obeplutí planety Země spousty času ke studiu jižní oblohy. Výsledkem jsou dva, pro pozorovatele na jižní obloze snadno viditelné mlhavé obláčky, známé jako Mračna Magellanova. O těchto mračnech hvězd se nyní ovšem už ví, že to jsou nepravidelné trpasličí galaxie, družice naší větší spirální galaxie Mléčné dráhy. Velký Magellanův mrak (Large Magellanic Cloud - LMC) na snímku nahoře je jen 180 000 světelných let daleko a nachází se v souhvězdí Mečouna (Dorado). Má asi 15 000 světelných let a je to nejhmotnější satelitní galaxie Mléčné dráhy a je také místem s nejbližší supernovou moderní doby. Výrazné červené zauzlení napravo je 30 Doradus, neboli mlhovina Tarantule, obří oblast tvoření hvězd ve Velkém Magellanově mračnu.

Štítky: Lmc, Irregular galaxy, Magellanic cloud, Satellite galaxy


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »