Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. září 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. září 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velký Magellanův mrak

Uznání a copyright: Loke Kun Tan (StarryScapes)

Portugalský mořeplavec Fernando de Magellan měl se svou posádkou při první obeplutí planety Země spousty času ke studiu jižní oblohy. Výsledkem jsou dva, pro pozorovatele na jižní obloze snadno viditelné mlhavé obláčky, známé jako Mračna Magellanova. O těchto mračnech hvězd se nyní ovšem už ví, že to jsou nepravidelné trpasličí galaxie, družice naší větší spirální galaxie Mléčné dráhy. Velký Magellanův mrak (Large Magellanic Cloud - LMC) na snímku nahoře je jen 180 000 světelných let daleko a nachází se v souhvězdí Mečouna (Dorado). Má asi 15 000 světelných let a je to nejhmotnější satelitní galaxie Mléčné dráhy a je také místem s nejbližší supernovou moderní doby. Výrazné červené zauzlení napravo je 30 Doradus, neboli mlhovina Tarantule, obří oblast tvoření hvězd ve Velkém Magellanově mračnu.

Štítky: Lmc, Irregular galaxy, Magellanic cloud, Satellite galaxy


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »