Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. září 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. září 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velký Magellanův mrak

Uznání a copyright: Loke Kun Tan (StarryScapes)

Portugalský mořeplavec Fernando de Magellan měl se svou posádkou při první obeplutí planety Země spousty času ke studiu jižní oblohy. Výsledkem jsou dva, pro pozorovatele na jižní obloze snadno viditelné mlhavé obláčky, známé jako Mračna Magellanova. O těchto mračnech hvězd se nyní ovšem už ví, že to jsou nepravidelné trpasličí galaxie, družice naší větší spirální galaxie Mléčné dráhy. Velký Magellanův mrak (Large Magellanic Cloud - LMC) na snímku nahoře je jen 180 000 světelných let daleko a nachází se v souhvězdí Mečouna (Dorado). Má asi 15 000 světelných let a je to nejhmotnější satelitní galaxie Mléčné dráhy a je také místem s nejbližší supernovou moderní doby. Výrazné červené zauzlení napravo je 30 Doradus, neboli mlhovina Tarantule, obří oblast tvoření hvězd ve Velkém Magellanově mračnu.

Štítky: Lmc, Irregular galaxy, Magellanic cloud, Satellite galaxy


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »