Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. září 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. září 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vnitřnější Neptun u 55 Cancri

Uznání ilustrace: U. Texas, NSF, NASA

Je naše sluneční soustava unikátní? Včera byl oznámen objev planety o hmotnosti Neptuna na submerkurovské dráze u nedaleké, Slunci podobné hvězdy 55 Cancri spolu s objevem dalších podobných soustav, což poskytuje nový důkaz, že planetární soustavy složité jako naše vlastní sluneční soustava pravděpodobně existují i kdekoliv jinde. Planeta objevená na základě údajů z Hobby-Eberlyho dalekohledu v Texasu, z Lickovy observatoře v Kalifornii a z oběžného dalekohledu Hubble Space Telescope, je jednou ze čtyř planet, o kterých je nyní známo, že obíhají 55 Cancri - ty další se hmotností podobají Jupiteru. K objevu přispělo zpozorovaní jemných změn rychlosti hvězdy způsobovaných kolem ní obíhajícími planetami. Kresba nahoře vyjadřuje představu, jak by planeta mohla vypadat, pokud by měla hmotnost Neptuna, ale složení Země. Hvězda 55 Cancri je vzdálená jenom 40 světelných let a je vidět i triedrem v souhvězdí Raka (Cancer).

Štítky: Neptun, Planetární soustava, 55 Cancri


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »