Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. září 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. září 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vnitřnější Neptun u 55 Cancri

Uznání ilustrace: U. Texas, NSF, NASA

Je naše sluneční soustava unikátní? Včera byl oznámen objev planety o hmotnosti Neptuna na submerkurovské dráze u nedaleké, Slunci podobné hvězdy 55 Cancri spolu s objevem dalších podobných soustav, což poskytuje nový důkaz, že planetární soustavy složité jako naše vlastní sluneční soustava pravděpodobně existují i kdekoliv jinde. Planeta objevená na základě údajů z Hobby-Eberlyho dalekohledu v Texasu, z Lickovy observatoře v Kalifornii a z oběžného dalekohledu Hubble Space Telescope, je jednou ze čtyř planet, o kterých je nyní známo, že obíhají 55 Cancri - ty další se hmotností podobají Jupiteru. K objevu přispělo zpozorovaní jemných změn rychlosti hvězdy způsobovaných kolem ní obíhajícími planetami. Kresba nahoře vyjadřuje představu, jak by planeta mohla vypadat, pokud by měla hmotnost Neptuna, ale složení Země. Hvězda 55 Cancri je vzdálená jenom 40 světelných let a je vidět i triedrem v souhvězdí Raka (Cancer).

Štítky: Neptun, Planetární soustava, 55 Cancri


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »