Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. srpen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. srpen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tečkované duny na Marsu

Uznání a copyright: Malin Space Science Systems, MOC, MGS, JPL, NASA

Čím jsou způsobeny černé tečky na dunách na Marsu? S příchodem jara na severní polokouli Marsu ztrácí písečné duny u pólu led. Oblasti s tenčím ledem roztávají typicky první a odhalují písek, jehož temnota se vystavuje slunečnímu světlu a tak urychluje tání. V létě se skvrny rozšíří na celé duny, které tak budou cele roztáté a tmavé. Oxid uhličitý a vodní led ve skutečnosti v řídké atmosféře sublimují přímo na plyn. V polovině července pořízený snímek nahoře ukazuje skvrnité polární duny u marťanského severního pólu a zabírá asi 3 kilometry. Na jižní polokouli Marsu mezitím ze Země vyslané robotické marťanské rovery zkusí přežít marťanskou zimu, která vyvrcholí v září.

Štítky: Mars, Písek, Dotted dunes


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »