Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. srpen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. srpen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oznámení o kometě C 2003 K4 LINEAR

Uznání a copyright: Mike Holloway

V minulém roce objevená kometa se neočekávaně zjasnila a možná, že se dokonce v příštím měsíci stane viditelná i pouhým okem. Kometa označená C/2003 K4 (LINEAR) byla v květnu 2003 objevena projektem LINEAR. Mnoho zpráv už kometu ohodnotilo jako jasnější než 7. magnituda, což znamená, že ji lze uvidět i triedrem. Ze zpráv je také patrné, že kometa má již viditelný ohon, dlouhý skoro jako úplněk. Jelikož je předpovídání budoucí jasnosti komet velmi obtížné, tak zůstává i možnost, že se K4 nikdy nebude tak jasná. Současné předpovědi ovšem odhadují, že v říjnu může kometa dosáhnout páté magnitudy. K4 projde nejblíže ke Slunci 12. října a pak se nejvíce přiblíží k Zemi 23. prosince. Kometu K4 nahoře vyfotografoval 17. srpna z Arkansasu v USA Van Buren.

Štítky: Kometa, LINEAR, 2003 K4


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »