Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. březen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. březen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa Hale Bopp nad průsmykem Val Parola

Uznání ilustrace: A. Dimai, (Col Druscie Obs.), AAC

Kometa Hale-Bopp se stala mnohem jasnější než okolní hvězdy. Byla vidět dokonce i přes jasná světla měst. Ovšem mimo městská světla předváděla zcela neobyčejnou podívanou. Zde je kometa Hale-Bopp vyfotografovaná nad průsmykem Val Parola v Dolomitech nedaleko Cortiny d'Ampezzo v Itálii. Modrý iontový ohon komety Hale-Bopp vznikal, když se rychle se pohybující částice slunečního větru srážely s ionty vyvrženými z kometárního jádra. Bílý prachový ohon se skládá z větších částic prachu a ledu vyvrhovaných jádrem, které obíhají za kometou. Pozorování ukazují, že jádro komety Hale-Bopp se otočí jednou za 12 hodin.

Štítky: Jádro komety, Comet Hale Bopp


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »