Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. březen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. březen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina v Orionu z CFHT

Uznání a copyright: Canada-France-Hawaii Telescope, J.-C. Cuillandre (CFHT), Coelum

Jen málo astronomických pohledů vzrušuje představivost tak, jako nedaleká hvězdná porodnice známá jako Mlhovina v Orionu. Zářící plyn mlhoviny obklopuje horké mladé hvězdy na okraji nesmírného mezihvězdného molekulárního mračna, které je vzdáleno pouze 1500 světelných let. Velkou mlhovinu v Orionu lze nalézt i neozbrojeným okem hned dole vlevo pod snadno rozpoznatelným pásem tří hvězd v dobře známém souhvězdí Oriona. Snímek nahoře pochází z 3.6m kanadsko-francouzsko-havajského dalekohledu na vrcholu dřímající sopky na Havaji a představuje podrobnosti v Orionu velmi okázalým způsobem. Ve složité mlhovině jsou také ponořeny jasné hvězdy Trapezu v srdci Oriona, pásy tmavého prachu, které křižují středem, všudypřítomný červeně zářící vodík a modře zbarvený prach, který odráží světlo nově zrozených hvězd. Celý oblačný komplex Mlhoviny v Orionu, do kterého patří i mlhovina Koňská hlava, se bude v průběhu příštích 100 000 let pomalu rozptylovat.

Štítky: M42, Mlhovina Orion, CFHT


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »