Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. březen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. březen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina v Orionu z CFHT

Uznání a copyright: Canada-France-Hawaii Telescope, J.-C. Cuillandre (CFHT), Coelum

Jen málo astronomických pohledů vzrušuje představivost tak, jako nedaleká hvězdná porodnice známá jako Mlhovina v Orionu. Zářící plyn mlhoviny obklopuje horké mladé hvězdy na okraji nesmírného mezihvězdného molekulárního mračna, které je vzdáleno pouze 1500 světelných let. Velkou mlhovinu v Orionu lze nalézt i neozbrojeným okem hned dole vlevo pod snadno rozpoznatelným pásem tří hvězd v dobře známém souhvězdí Oriona. Snímek nahoře pochází z 3.6m kanadsko-francouzsko-havajského dalekohledu na vrcholu dřímající sopky na Havaji a představuje podrobnosti v Orionu velmi okázalým způsobem. Ve složité mlhovině jsou také ponořeny jasné hvězdy Trapezu v srdci Oriona, pásy tmavého prachu, které křižují středem, všudypřítomný červeně zářící vodík a modře zbarvený prach, který odráží světlo nově zrozených hvězd. Celý oblačný komplex Mlhoviny v Orionu, do kterého patří i mlhovina Koňská hlava, se bude v průběhu příštích 100 000 let pomalu rozptylovat.

Štítky: M42, Mlhovina Orion, CFHT


43. vesmírný týden 2021

43. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 10. do 31. 10. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad jihozápadem Venuše a nad jižním obzorem jsou planety Jupiter a Saturn. Jasná planeta Merkur je na ranní obloze. Aktivita Slunce je nízká, ale na povrchu jsou pěkné skvrny. V neděli 31. října končí letní čas – ve tři hodiny ráno se posouvá čas zpět o hodinu na 2 hodiny SEČ. V neděli 31. října má z Floridy odstartovat raketa Falcon 9 s kosmickou lodí Crew Dragon (mise Crew-3 k ISS). Ariane 5 byla po úpravách aerodynamického krytu i podruhé úspěšná a může tedy v prosinci vynést dalekohled JWST. Před 40 lety odstartovala k Venuši úspěšná sonda Veněra 13.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mesiac a ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2021 obdržel snímek „Mesiac a ISS", jehož autorem je Lukáš Astaloš   Měsíc září roku 2021 je za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A aby těch měsíců nebylo málo, tak tématem vítězné fotografie je také

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

Další informace »