Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. březen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. březen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina v Orionu z CFHT

Uznání a copyright: Canada-France-Hawaii Telescope, J.-C. Cuillandre (CFHT), Coelum

Jen málo astronomických pohledů vzrušuje představivost tak, jako nedaleká hvězdná porodnice známá jako Mlhovina v Orionu. Zářící plyn mlhoviny obklopuje horké mladé hvězdy na okraji nesmírného mezihvězdného molekulárního mračna, které je vzdáleno pouze 1500 světelných let. Velkou mlhovinu v Orionu lze nalézt i neozbrojeným okem hned dole vlevo pod snadno rozpoznatelným pásem tří hvězd v dobře známém souhvězdí Oriona. Snímek nahoře pochází z 3.6m kanadsko-francouzsko-havajského dalekohledu na vrcholu dřímající sopky na Havaji a představuje podrobnosti v Orionu velmi okázalým způsobem. Ve složité mlhovině jsou také ponořeny jasné hvězdy Trapezu v srdci Oriona, pásy tmavého prachu, které křižují středem, všudypřítomný červeně zářící vodík a modře zbarvený prach, který odráží světlo nově zrozených hvězd. Celý oblačný komplex Mlhoviny v Orionu, do kterého patří i mlhovina Koňská hlava, se bude v průběhu příštích 100 000 let pomalu rozptylovat.

Štítky: M42, Mlhovina Orion, CFHT


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční momentka

Neni co dodat :-)

Další informace »