Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. březen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. březen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina v Orionu z CFHT

Uznání a copyright: Canada-France-Hawaii Telescope, J.-C. Cuillandre (CFHT), Coelum

Jen málo astronomických pohledů vzrušuje představivost tak, jako nedaleká hvězdná porodnice známá jako Mlhovina v Orionu. Zářící plyn mlhoviny obklopuje horké mladé hvězdy na okraji nesmírného mezihvězdného molekulárního mračna, které je vzdáleno pouze 1500 světelných let. Velkou mlhovinu v Orionu lze nalézt i neozbrojeným okem hned dole vlevo pod snadno rozpoznatelným pásem tří hvězd v dobře známém souhvězdí Oriona. Snímek nahoře pochází z 3.6m kanadsko-francouzsko-havajského dalekohledu na vrcholu dřímající sopky na Havaji a představuje podrobnosti v Orionu velmi okázalým způsobem. Ve složité mlhovině jsou také ponořeny jasné hvězdy Trapezu v srdci Oriona, pásy tmavého prachu, které křižují středem, všudypřítomný červeně zářící vodík a modře zbarvený prach, který odráží světlo nově zrozených hvězd. Celý oblačný komplex Mlhoviny v Orionu, do kterého patří i mlhovina Koňská hlava, se bude v průběhu příštích 100 000 let pomalu rozptylovat.

Štítky: M42, Mlhovina Orion, CFHT


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »