Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. březen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. březen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sedna z okraje sluneční soustavy

Uznání ilustrace: R. Hurt (SSC-Caltech), JPL-Caltech, NASA

Jaký je nejvzdálenější známý objekt naší sluneční soustavy? Novou odpověď na tuto staletou otázku včera oznámila NASA, a to oznámením objevu tmavého červeného objektu nazvaného Sedna. Přestože je Sedna v dvojnásobné vzdálenosti než Pluto, tak je poblíž svého největšího přiblížení ke Slunci. Silně eliptická dráha ji přivede ještě 10 krát dále, a tak z ní činí kandidáta z dlouho hypotetického Oortova mračna ledových objektů, o kterých se předpokládá, že zasahují až do okrajů sluneční soustavy. Velikost Sedny se odhaduje na tři čtvrtiny Pluta, takže bylo asi nalezeno největší těleso sluneční soustavy od objevu Pluta v roce 1930. Jetli bude Sedna vůbec někdy označována jako planeta záleží na Mezinárodní astronomické unii (International Astronomical Union - IAU). Kresba nahoře zachycuje, jak by Sedna mohla vypadat v záři vzdáleného Slunce. Neobvyklá červená barva, neobvyklá dráha a původ Sedny budou jistě předmětem spousty dalších výzkumů.

Štítky: Sedna, Outer Solar System


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »