Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. březen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. březen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sedna z okraje sluneční soustavy

Uznání ilustrace: R. Hurt (SSC-Caltech), JPL-Caltech, NASA

Jaký je nejvzdálenější známý objekt naší sluneční soustavy? Novou odpověď na tuto staletou otázku včera oznámila NASA, a to oznámením objevu tmavého červeného objektu nazvaného Sedna. Přestože je Sedna v dvojnásobné vzdálenosti než Pluto, tak je poblíž svého největšího přiblížení ke Slunci. Silně eliptická dráha ji přivede ještě 10 krát dále, a tak z ní činí kandidáta z dlouho hypotetického Oortova mračna ledových objektů, o kterých se předpokládá, že zasahují až do okrajů sluneční soustavy. Velikost Sedny se odhaduje na tři čtvrtiny Pluta, takže bylo asi nalezeno největší těleso sluneční soustavy od objevu Pluta v roce 1930. Jetli bude Sedna vůbec někdy označována jako planeta záleží na Mezinárodní astronomické unii (International Astronomical Union - IAU). Kresba nahoře zachycuje, jak by Sedna mohla vypadat v záři vzdáleného Slunce. Neobvyklá červená barva, neobvyklá dráha a původ Sedny budou jistě předmětem spousty dalších výzkumů.

Štítky: Sedna, Outer Solar System


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »