Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. srpen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. srpen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zóna Tarantule

Uznání: M. Schirmer, T. Erben, M. Lombardi (IAEF Bonn), European Southern Observatory

Mlhovina Tarantule má více jak 1000 světelných let, je to obrovská emisní mlhovina v naší sousedící galaxii, ve Velkém Magelanově oblaku. Uvnitř této kosmické pavučiny leží centrální mladá kupa hmotných hvězd, která je katalogizovaná jako R136 a jejíž intenzivní záření a silný vítr pomáhá pohánět záři mlhoviny a tvarovat pavoučí vlákna. Na této působivé barevné mozaice snímků z širokoúhlé zobrazovací kamery na 2.2m dalekohledu ESO observatoře La Silla, lze vidět další mladé hvězdokupy, které jsou stále v objetí mlhoviny. Za povšimnutí stojí, že mnoho členů zóny Tarantule je několik tmavých mračen narušujících vnější meze mlhoviny, stejně jako hustá hvězdokupa NGC 2100 úplně u levého okraje obrázku. Malý, ale rozpínající se zbytek supernovy 1987a, nejbližší supernovy moderní historie se nachází hned dolní pravým rohem tohoto pole. Bohaté pole mozaiky v jižním souhvězdí Mečouna (Dorado) pokrývá na obloze oblast asi o velikosti měsíčního úplňku.

Štítky: Lmc, 30 Doradus, Tarantula nebula, Ngc2070


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »