Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. srpen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. srpen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zóna Tarantule

Uznání: M. Schirmer, T. Erben, M. Lombardi (IAEF Bonn), European Southern Observatory

Mlhovina Tarantule má více jak 1000 světelných let, je to obrovská emisní mlhovina v naší sousedící galaxii, ve Velkém Magelanově oblaku. Uvnitř této kosmické pavučiny leží centrální mladá kupa hmotných hvězd, která je katalogizovaná jako R136 a jejíž intenzivní záření a silný vítr pomáhá pohánět záři mlhoviny a tvarovat pavoučí vlákna. Na této působivé barevné mozaice snímků z širokoúhlé zobrazovací kamery na 2.2m dalekohledu ESO observatoře La Silla, lze vidět další mladé hvězdokupy, které jsou stále v objetí mlhoviny. Za povšimnutí stojí, že mnoho členů zóny Tarantule je několik tmavých mračen narušujících vnější meze mlhoviny, stejně jako hustá hvězdokupa NGC 2100 úplně u levého okraje obrázku. Malý, ale rozpínající se zbytek supernovy 1987a, nejbližší supernovy moderní historie se nachází hned dolní pravým rohem tohoto pole. Bohaté pole mozaiky v jižním souhvězdí Mečouna (Dorado) pokrývá na obloze oblast asi o velikosti měsíčního úplňku.

Štítky: Lmc, 30 Doradus, Tarantula nebula, Ngc2070


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »