Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. srpen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. srpen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zóna Tarantule

Uznání: M. Schirmer, T. Erben, M. Lombardi (IAEF Bonn), European Southern Observatory

Mlhovina Tarantule má více jak 1000 světelných let, je to obrovská emisní mlhovina v naší sousedící galaxii, ve Velkém Magelanově oblaku. Uvnitř této kosmické pavučiny leží centrální mladá kupa hmotných hvězd, která je katalogizovaná jako R136 a jejíž intenzivní záření a silný vítr pomáhá pohánět záři mlhoviny a tvarovat pavoučí vlákna. Na této působivé barevné mozaice snímků z širokoúhlé zobrazovací kamery na 2.2m dalekohledu ESO observatoře La Silla, lze vidět další mladé hvězdokupy, které jsou stále v objetí mlhoviny. Za povšimnutí stojí, že mnoho členů zóny Tarantule je několik tmavých mračen narušujících vnější meze mlhoviny, stejně jako hustá hvězdokupa NGC 2100 úplně u levého okraje obrázku. Malý, ale rozpínající se zbytek supernovy 1987a, nejbližší supernovy moderní historie se nachází hned dolní pravým rohem tohoto pole. Bohaté pole mozaiky v jižním souhvězdí Mečouna (Dorado) pokrývá na obloze oblast asi o velikosti měsíčního úplňku.

Štítky: Lmc, 30 Doradus, Tarantula nebula, Ngc2070


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »