Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. srpen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. srpen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zóna Tarantule

Uznání: M. Schirmer, T. Erben, M. Lombardi (IAEF Bonn), European Southern Observatory

Mlhovina Tarantule má více jak 1000 světelných let, je to obrovská emisní mlhovina v naší sousedící galaxii, ve Velkém Magelanově oblaku. Uvnitř této kosmické pavučiny leží centrální mladá kupa hmotných hvězd, která je katalogizovaná jako R136 a jejíž intenzivní záření a silný vítr pomáhá pohánět záři mlhoviny a tvarovat pavoučí vlákna. Na této působivé barevné mozaice snímků z širokoúhlé zobrazovací kamery na 2.2m dalekohledu ESO observatoře La Silla, lze vidět další mladé hvězdokupy, které jsou stále v objetí mlhoviny. Za povšimnutí stojí, že mnoho členů zóny Tarantule je několik tmavých mračen narušujících vnější meze mlhoviny, stejně jako hustá hvězdokupa NGC 2100 úplně u levého okraje obrázku. Malý, ale rozpínající se zbytek supernovy 1987a, nejbližší supernovy moderní historie se nachází hned dolní pravým rohem tohoto pole. Bohaté pole mozaiky v jižním souhvězdí Mečouna (Dorado) pokrývá na obloze oblast asi o velikosti měsíčního úplňku.

Štítky: Lmc, 30 Doradus, Tarantula nebula, Ngc2070


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2017 K2 (PANSTARRS)

Snímek komety C/2017 K2 (PANSTARRS) . Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Poměrně vzdálená kometa se na obloze velmi zvolna pohybovala souhvězdím Herkula. Vzdálenost od Země 5.997 au, od Slunce 6.372 au. Rychlost pohybu po obloze 0.33 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 13.9 mag.

Další informace »