Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. srpen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. srpen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stín vychází

Uznání a copyright: Steve Mandel

Jak zapadá Slunce, tak na východě se začíná zvedat stín Země. Jemná krása tohoto každodenního úkazu se často přehlíží kvůli jasnějšímu a barevnějšímu západnímu obzoru. Když 9. srpna astronom Steve Mandel ze svého vjezdu do garáže u města Soquel v Kalifornii v USA sledoval východ skoro celého úplňku, tak také obdivoval východ stínu. Na východ se dívá ze severního cípu Zátoky Monterey k vrcholu Fremont Peak, což je nejvyšší bod malého pohoří na horizontu. Zvedající se stín Země je vrhán přes hustou atmosféru a na jeho snímku je vidět jako tmavomodrý pás podél horizontu spojený s narůžověle fialovou září neboli s protisoumrakovým obloukem. Nádherné barvy oblouku známého také jako pás Venušin vznikají zpětným rozptylem zčervenalého světla ze zapadajícího Slunce.

Štítky: Měsíc, Belt of Venus, Antitwilight, Earth shadow


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »