Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. srpen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. srpen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stín vychází

Uznání a copyright: Steve Mandel

Jak zapadá Slunce, tak na východě se začíná zvedat stín Země. Jemná krása tohoto každodenního úkazu se často přehlíží kvůli jasnějšímu a barevnějšímu západnímu obzoru. Když 9. srpna astronom Steve Mandel ze svého vjezdu do garáže u města Soquel v Kalifornii v USA sledoval východ skoro celého úplňku, tak také obdivoval východ stínu. Na východ se dívá ze severního cípu Zátoky Monterey k vrcholu Fremont Peak, což je nejvyšší bod malého pohoří na horizontu. Zvedající se stín Země je vrhán přes hustou atmosféru a na jeho snímku je vidět jako tmavomodrý pás podél horizontu spojený s narůžověle fialovou září neboli s protisoumrakovým obloukem. Nádherné barvy oblouku známého také jako pás Venušin vznikají zpětným rozptylem zčervenalého světla ze zapadajícího Slunce.

Štítky: Měsíc, Belt of Venus, Antitwilight, Earth shadow


51. vesmírný týden 2019

51. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 16. 12. do 22. 12. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Podvečerní obloha nabízí Venuši a Saturn. Po setmění můžeme pozorovat také Uran a Neptun. Ráno je vidět Mars. Nejjasnější kometou oblohy je C/2017 T2 vysoko v Perseovi. Nastane zimní slunovrat. Proběhne několik zajímavých startů raket. Před 380 lety se narodil Gottfried Kirch, vynálezce mikrometru a objevitel jasné komety roku 1680.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LDN1235, VdB149,150 Dark Shark

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2019 obdržel snímek „LDN1235, VdB149,150 Dark Shark“, jehož autorem je Jan Veleba   Našimi oceány i moři se prohánějí tajemní dravci, krásní žraloci. Jej jich mnoho druhů, někteří dokonce mohou být nebezpeční i neopatrným plavcům. Ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soumrak v Otrokovicích

Barevná obloha po západu Slunce

Další informace »