Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. srpen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. srpen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stín vychází

Uznání a copyright: Steve Mandel

Jak zapadá Slunce, tak na východě se začíná zvedat stín Země. Jemná krása tohoto každodenního úkazu se často přehlíží kvůli jasnějšímu a barevnějšímu západnímu obzoru. Když 9. srpna astronom Steve Mandel ze svého vjezdu do garáže u města Soquel v Kalifornii v USA sledoval východ skoro celého úplňku, tak také obdivoval východ stínu. Na východ se dívá ze severního cípu Zátoky Monterey k vrcholu Fremont Peak, což je nejvyšší bod malého pohoří na horizontu. Zvedající se stín Země je vrhán přes hustou atmosféru a na jeho snímku je vidět jako tmavomodrý pás podél horizontu spojený s narůžověle fialovou září neboli s protisoumrakovým obloukem. Nádherné barvy oblouku známého také jako pás Venušin vznikají zpětným rozptylem zčervenalého světla ze zapadajícího Slunce.

Štítky: Měsíc, Belt of Venus, Antitwilight, Earth shadow


32. vesmírný týden 2026

32. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2026. Měsíc bude vidět nad ránem spolu s většinou planet a bude v poslední čtvrti. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko. Ráno uvidíme Merkur, Mars, Saturn, Uran i Neptun. Aktivita Slunce je spíše nízká, ale může se občas zvýšit. Na obloze létá dost meteorů, většina budou postupně Perseidy. Starship stále pluje, Falcon 9 uskutečnil již 90 startů v roce 2026. Na ISS se chystá výstup do volného kosmu. Startovat má japonská raketa H-3. Před 100 lety se narodil český astronom Vladimír Vanýsek. Před 50 lety začala mise Vikingu 2 u Marsu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Obálky kolem kataklysmatické hvězdy Z Cam, první SR/ČR kolektivní astrofotografie

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2026 obdržel snímek Karla Kolomazníka s kolektivem „Obálky kolem kataklyzmatické hvězdy Z Cam“ Vítězná fotografie červnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je v rámci dosavadní soutěže poněkud netradiční. I když jsme již měli snímky s více

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

10pTempel2

zpracované kometární i hvězdné provedení

Další informace »