Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. srpen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. srpen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stín vychází

Uznání a copyright: Steve Mandel

Jak zapadá Slunce, tak na východě se začíná zvedat stín Země. Jemná krása tohoto každodenního úkazu se často přehlíží kvůli jasnějšímu a barevnějšímu západnímu obzoru. Když 9. srpna astronom Steve Mandel ze svého vjezdu do garáže u města Soquel v Kalifornii v USA sledoval východ skoro celého úplňku, tak také obdivoval východ stínu. Na východ se dívá ze severního cípu Zátoky Monterey k vrcholu Fremont Peak, což je nejvyšší bod malého pohoří na horizontu. Zvedající se stín Země je vrhán přes hustou atmosféru a na jeho snímku je vidět jako tmavomodrý pás podél horizontu spojený s narůžověle fialovou září neboli s protisoumrakovým obloukem. Nádherné barvy oblouku známého také jako pás Venušin vznikají zpětným rozptylem zčervenalého světla ze zapadajícího Slunce.

Štítky: Měsíc, Belt of Venus, Antitwilight, Earth shadow


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »