Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. srpen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. srpen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové záření z M17

Uznání: L. Townsley (PSU) et al., CXC, NASA

Ve vzdálenosti asi 5,000 světelných let, v souhvězdí Střelce (Sagittarius) a ve středu naší galaxie, leží jasná hvězdotvorná oblast katalogizovaná jako M17. Dutý a smyčkovitý vzhled M17 ve viditelném světle se odrazil v mnoha populárních jménech, jako je mlhovina Koňská podkova, Labuť, Omega a Mořský rak. Ale čím byl tento zářící mrak plynu vytvarován? Vodítko dává tento snímek M17 v rentgenovém záření z observatoře Chandra. Růžovou centrální oblast na rentgenovém obrazu ve falešných barvách způsobuje množství hmotných mladých hvězd, jejich kolidující hvězdné větry vytvářejí pnynové mračno s teplotou mnohamiliónů stupňů, které se zasahuje asi 10 světelných doleva. Při srovnání se snímky ve viditelném světle je tento horký rentgenový mrak částečně obklopen chladnějším plynem mlhoviny. A opravdu, zdá se že horký plyn, který vykrojil centrální dutinu uniká z tvaru podobnému koňské podkově, jako šampaňské z odzátkované láhve... a tak vnuká ještě jedno jméno této oblasti tvoření hvězd M17.

Štítky: Star-formation, Emisní mlhovina, Rentgenové paprsky, M17


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »