Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. srpen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. srpen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina E v Orlovi

Uznání a copyright: Chris Cook

V souhvězdí Orla (Aquila) vyniká několik neobvyklých pramenů temnoty. Tato zvlášť tmavá mlhovina je pro svůj evokativní tvar známa jako mlhovina E, nebo také B142 a B143, vzhledem ke své pozici na seznamu takových mlhovin sestaveném Barnardem. Mlhovina E zabírá zhruba úhlový rozměr úplňku a nachází se asi 2000 světelných let daleko. Mlhovinu lze uvidět i triedrem a je zvláště dobře vidět v letních měsících na zemské severní polokouli. Mezi další jména pro tmavé mlhoviny patří absorpční mlhoviny, jelikož efektivně absorbují za nimi emitované viditelné světlo, a molekulární mračna, jelikož často dosahují teplot dosti nízkých na to, aby mohlo existovat několik různých typů stabilních molekul. Nízké teploty těchto mezihvězdných mraků umožňují vznik hustých uzlíků plynu, které pak mohou zkolabovat do jasných hvězd.

Štítky: Saturn, Cassini


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Animácia pohybu blízkozemskej planetky s označením 2021 DW1

Další informace »