Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. srpen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. srpen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina E v Orlovi

Uznání a copyright: Chris Cook

V souhvězdí Orla (Aquila) vyniká několik neobvyklých pramenů temnoty. Tato zvlášť tmavá mlhovina je pro svůj evokativní tvar známa jako mlhovina E, nebo také B142 a B143, vzhledem ke své pozici na seznamu takových mlhovin sestaveném Barnardem. Mlhovina E zabírá zhruba úhlový rozměr úplňku a nachází se asi 2000 světelných let daleko. Mlhovinu lze uvidět i triedrem a je zvláště dobře vidět v letních měsících na zemské severní polokouli. Mezi další jména pro tmavé mlhoviny patří absorpční mlhoviny, jelikož efektivně absorbují za nimi emitované viditelné světlo, a molekulární mračna, jelikož často dosahují teplot dosti nízkých na to, aby mohlo existovat několik různých typů stabilních molekul. Nízké teploty těchto mezihvězdných mraků umožňují vznik hustých uzlíků plynu, které pak mohou zkolabovat do jasných hvězd.

Štítky: Saturn, Cassini


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »