Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. srpen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. srpen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina E v Orlovi

Uznání a copyright: Chris Cook

V souhvězdí Orla (Aquila) vyniká několik neobvyklých pramenů temnoty. Tato zvlášť tmavá mlhovina je pro svůj evokativní tvar známa jako mlhovina E, nebo také B142 a B143, vzhledem ke své pozici na seznamu takových mlhovin sestaveném Barnardem. Mlhovina E zabírá zhruba úhlový rozměr úplňku a nachází se asi 2000 světelných let daleko. Mlhovinu lze uvidět i triedrem a je zvláště dobře vidět v letních měsících na zemské severní polokouli. Mezi další jména pro tmavé mlhoviny patří absorpční mlhoviny, jelikož efektivně absorbují za nimi emitované viditelné světlo, a molekulární mračna, jelikož často dosahují teplot dosti nízkých na to, aby mohlo existovat několik různých typů stabilních molekul. Nízké teploty těchto mezihvězdných mraků umožňují vznik hustých uzlíků plynu, které pak mohou zkolabovat do jasných hvězd.

Štítky: Saturn, Cassini


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Z okna

Foceno ve 3:45 z okna

Další informace »