Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. prosinec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. prosinec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Helix dalekohledy Blanco a Hubble

Uznání: C. R. O'Dell, (Vanderbilt) et al. ESA, NASA

Jak mohla hvězda vytvořit mlhovinu Helix? Tvary planetárních mlhovin jako je Helix jsou důležité, protože pravděpodobně skrývají informace o tom jak hvězdy jako je Slunce skončí své životy. Nedávná pozorování dalekohledem Hubble Space Telescope a 4 metrovým Blanco Telescope v Chile ovšem ukazují, že Helix ve skutečnosti není jednoduchý helix - spirála či šroubovice. Místo toho spíše obsahuje dva skoro na sebe kolmé disky a také oblouky, rázové vlny a ještě i útvary, jejichž postata není dobře pochopena. Přesto ale nejvýraznější geometrické symetrie zůstávají. Jak jediná, Slunci podobná hvězda vytvořila takovou krásnou a ještě geometricky složitou strukturu, je předmětem výzkumu. Mlhovina Helix je k Zemi nejbližší planetární mlhovinou, nachází se ve vzdálenosti jen asi 700 světelných let v souhvězdí Vodnáře (Aquarius) a má asi 3 světelné roky.

Štítky: Planetární mlhovina, Mlhovina Helix, NGC 7293


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »