Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. prosinec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. prosinec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Helix dalekohledy Blanco a Hubble

Uznání: C. R. O'Dell, (Vanderbilt) et al. ESA, NASA

Jak mohla hvězda vytvořit mlhovinu Helix? Tvary planetárních mlhovin jako je Helix jsou důležité, protože pravděpodobně skrývají informace o tom jak hvězdy jako je Slunce skončí své životy. Nedávná pozorování dalekohledem Hubble Space Telescope a 4 metrovým Blanco Telescope v Chile ovšem ukazují, že Helix ve skutečnosti není jednoduchý helix - spirála či šroubovice. Místo toho spíše obsahuje dva skoro na sebe kolmé disky a také oblouky, rázové vlny a ještě i útvary, jejichž postata není dobře pochopena. Přesto ale nejvýraznější geometrické symetrie zůstávají. Jak jediná, Slunci podobná hvězda vytvořila takovou krásnou a ještě geometricky složitou strukturu, je předmětem výzkumu. Mlhovina Helix je k Zemi nejbližší planetární mlhovinou, nachází se ve vzdálenosti jen asi 700 světelných let v souhvězdí Vodnáře (Aquarius) a má asi 3 světelné roky.

Štítky: Planetární mlhovina, Mlhovina Helix, NGC 7293


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »