Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. prosinec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. prosinec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M81 a M82: Celé zorné pole GALEXu

Uznání: GALEX Team, Caltech, NASA

Na tomto pohledu přes celé zorné pole z observatoře GALEX na oběžné dráze září pár úchvatných galaxií M81 a M82. GALEX (Galaxy Evolution Explorer) pozoruje vesmír v ultrafialovém světle a sleduje tak vznik hvězd a vývoj galaxií ve Vesmíru. Dole je vznešená spirální galaxie M81, která se co do velikosti podobá Mléčné dráze, a ve vinoucích se spirálních ramenech vystavuje mladé hvězdy. Na tomto snímku z GALEXu ve falešných barvách se jeví mladé hvězdy, mladší než 100 miliónů let, jako modré a jsou dobře oddělené od starších, žlutých hvězd v galaktickém jádře. Turbulentní, nepravidelná galaxie M82 skoro nahoře vykazuje důsledky extrémních poměrů při vzniku hvězd. O bouřlivý vítr materiálu vyvrženého z centrálních oblastí M82 se přičinily supernovy, smrtící exploze hmotných hvězd. Tento pár výrazně nepravidelné a spirální galaxie se nachází pouze 10 miliónů světelných let daleko v severním souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major).

Štítky: Galaxie, M82, M81, GALEX, Young stars


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Animácia pohybu blízkozemskej planetky s označením 2021 DW1

Další informace »