Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. prosinec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. prosinec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rok ježdění na Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Každý z dvojice roverů NASA Spirit a Opportunity, které v lednu přistály na Marsu, už nyní strávil ježděním po marťanském povrchu více jak 330 solů. Oba roboti o velikosti golfových vozíků jsou při své prodloužené misi v dobrém stavu a už jsou v provozu pět krát déle, než se plánovalo. Rover Spirit jezdil po dně kráteru Gusev, dojel až ke Columbia Hills a už nacestoval skoro čtyři kilometry. Opportunity na opačné straně planety strávil většinu své cesty na Meridiani Planum zkoumáním 130 m širokého kráteru Endurance. Rover Opportunity nedávno odeslal toto panoráma vystupujících skal a strmých stěn kráteru. Oba rovery objevily silné důkazy toho, že na lákavé rudé planetě zanechaly svoje stopy starodávné slané oceány.

Štítky: Mars, Vozítko, Spirit, Opportunity


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »