Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. prosinec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. prosinec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rok ježdění na Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Každý z dvojice roverů NASA Spirit a Opportunity, které v lednu přistály na Marsu, už nyní strávil ježděním po marťanském povrchu více jak 330 solů. Oba roboti o velikosti golfových vozíků jsou při své prodloužené misi v dobrém stavu a už jsou v provozu pět krát déle, než se plánovalo. Rover Spirit jezdil po dně kráteru Gusev, dojel až ke Columbia Hills a už nacestoval skoro čtyři kilometry. Opportunity na opačné straně planety strávil většinu své cesty na Meridiani Planum zkoumáním 130 m širokého kráteru Endurance. Rover Opportunity nedávno odeslal toto panoráma vystupujících skal a strmých stěn kráteru. Oba rovery objevily silné důkazy toho, že na lákavé rudé planetě zanechaly svoje stopy starodávné slané oceány.

Štítky: Mars, Vozítko, Spirit, Opportunity


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »