Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. prosinec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. prosinec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rok ježdění na Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Každý z dvojice roverů NASA Spirit a Opportunity, které v lednu přistály na Marsu, už nyní strávil ježděním po marťanském povrchu více jak 330 solů. Oba roboti o velikosti golfových vozíků jsou při své prodloužené misi v dobrém stavu a už jsou v provozu pět krát déle, než se plánovalo. Rover Spirit jezdil po dně kráteru Gusev, dojel až ke Columbia Hills a už nacestoval skoro čtyři kilometry. Opportunity na opačné straně planety strávil většinu své cesty na Meridiani Planum zkoumáním 130 m širokého kráteru Endurance. Rover Opportunity nedávno odeslal toto panoráma vystupujících skal a strmých stěn kráteru. Oba rovery objevily silné důkazy toho, že na lákavé rudé planetě zanechaly svoje stopy starodávné slané oceány.

Štítky: Mars, Vozítko, Spirit, Opportunity


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2019 N1 (ATLAS).

Kometa C/2019 N1 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo.

Další informace »