Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. prosinec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. prosinec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rok ježdění na Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Každý z dvojice roverů NASA Spirit a Opportunity, které v lednu přistály na Marsu, už nyní strávil ježděním po marťanském povrchu více jak 330 solů. Oba roboti o velikosti golfových vozíků jsou při své prodloužené misi v dobrém stavu a už jsou v provozu pět krát déle, než se plánovalo. Rover Spirit jezdil po dně kráteru Gusev, dojel až ke Columbia Hills a už nacestoval skoro čtyři kilometry. Opportunity na opačné straně planety strávil většinu své cesty na Meridiani Planum zkoumáním 130 m širokého kráteru Endurance. Rover Opportunity nedávno odeslal toto panoráma vystupujících skal a strmých stěn kráteru. Oba rovery objevily silné důkazy toho, že na lákavé rudé planetě zanechaly svoje stopy starodávné slané oceány.

Štítky: Mars, Vozítko, Spirit, Opportunity


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ufo 5

ufo

Další informace »