Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. leden 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. leden 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Impaktní kráter Manicouagan

Uznání: STS-9 Crew, NASA

Kráter Manicouagan v severní Kanadě je jeden z nejstarších známých impaktních kráterů. Kráter vznikl asi před 200 milióny let a dnešní terén drží hydroelektrický reservoár o průměru 70 kilometrů v příznačné formě prstencového jezera. Kráter samotný byl opotřebován průchodem ledovců a dalšími erozními procesy. Tvrdá hornina v místě dopadu přesto uchovala většinu z komplexní impaktní struktury a vědcům tak poskytuje prvotřídní případ k lepšímu pochopení velkých impaktních útvarů na Zemi a dalších tělesech sluneční soustavy. Nahoře je také vidět vertikální stabilizátor raketoplánu Columbia, z něhož byl tento snímek v roce 1983 pořízen.

Štítky: Země, Impaktní kráter


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »