Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. leden 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. leden 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vítejte na planetě Zemi

Uznání: Apollo 17 Crew, NASA

Vítejte na planetě Zemi, třetí planetě od hvězdy zvané Slunce. Země má tvar koule a většinou ji tvoří horniny. Více jak 70 procent povrchu Země pokrývá voda. Planeta má poměrně tenkou atmosféru, která se skládá většinou z dusíku a kyslíku. Země má jediný velký Měsíc, který má asi jen 1/4 jejího průměru a z povrchu planety je vidět téměř ve stejné úhlové velikosti jako Slunce. Země s jejím dostatkem kapalné vody podporuje velkou různorodost forem života včetně potenciálně inteligentních druhů jako jsou delfíni a lidé. Užijte si prosím svůj pobyt na planetě Zemi.

Štítky: Země


9. vesmírný týden 2026

9. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 2. do 1. 3. 2026. Měsíc bude v první čtvrti, přiblíží se Uranu, Plejádám i Jupiteru. Ještě za světla po západu Slunce začíná být vidět Venuše. Za soumraku je dobře vidět Merkur a nízko je po setmění už i Saturn a Neptun. Za tmy je večer vysoko Uran a Jupiter. Aktivita Slunce velmi nízká. Test plnění rakety SLS kapalným kyslíkem a vodíkem byl úspěšný, mise Artemis II má zatím zelenou. NASA tvrdě zkritizovala Boeing za problémy mise Starlineru k ISS. Před 60 lety zasáhlo nefunkční pouzdro Veněry 3 planetu Venuši.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Neobvykle jasná polární záře nad Českou republikou

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2026 obdržel snímek Adama Denka s názvem „Neobvykle jasná polární záře nad Českou republikou“ Co nám to naše Slunce tropí? Téměř dva roky po slunečním maximu a my tu máme „jednu polární záři za druhou“, byť je to řečeno trochu nadneseně. Ovšem ve chvíli,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře, Kostomlaty pod Milešovkou 19.1.2026

Další informace »