Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. leden 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. leden 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdokupa Plejády

Uznání a copyright: Matthew T. Russell

I z hloubi světlem znečištěných měst lze bez triedru uvidět snad nejslavnější hvězdokupu na obloze, Plejády. Plejády, známé také jako Kuřátka, Sedm sester a M45, jsou jednou z nejjasnějších a nejbližších otevřených hvězdokup. Plejády mají přes 3000 hvězd, jsou asi 400 světelných let daleko a napříč mají pouhých 13 světelných let. Na fotografii nahoře jsou docela zřetelné modré reflekční mlhoviny, které obklopují jasnější hvězdy v kupě. V Plejádách byly též nalezeni nízkohmotní, slabí, hnědí trpaslíci. (Redakční poznámka: Výrazné difrakční paprsky jsou způsobovány samotným dalekohledem a lze na ně pohlížet tak, že buď odvádějí pozornost, nebo zlepšují estetický dojem, záleží na vašem úhlu pohledu.)

Štítky: Hvězdy, Plejády, Otevřená hvězdokupa, M45


3. vesmírný týden 2020

3. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Merkur a Saturn jsou úhlově blízko Slunci. Kometu C/2017 T2 můžeme opět pozorovat na večerní obloze. Na úspěchy raket Falcon 9 a CZ-3B by v tomto týdnu určitě chtělo navázat několik dalších. Uběhlo 15 let od přistání pouzdra Huygens na Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2017 T2 (PANSTARRS)

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se téměř v zenitu v souhvězdí Persea. Atmosférické podmínky byly podprůměrné.

Další informace »