Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. leden 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. leden 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdokupa Plejády

Uznání a copyright: Matthew T. Russell

I z hloubi světlem znečištěných měst lze bez triedru uvidět snad nejslavnější hvězdokupu na obloze, Plejády. Plejády, známé také jako Kuřátka, Sedm sester a M45, jsou jednou z nejjasnějších a nejbližších otevřených hvězdokup. Plejády mají přes 3000 hvězd, jsou asi 400 světelných let daleko a napříč mají pouhých 13 světelných let. Na fotografii nahoře jsou docela zřetelné modré reflekční mlhoviny, které obklopují jasnější hvězdy v kupě. V Plejádách byly též nalezeni nízkohmotní, slabí, hnědí trpaslíci. (Redakční poznámka: Výrazné difrakční paprsky jsou způsobovány samotným dalekohledem a lze na ně pohlížet tak, že buď odvádějí pozornost, nebo zlepšují estetický dojem, záleží na vašem úhlu pohledu.)

Štítky: Hvězdy, Plejády, Otevřená hvězdokupa, M45


2. vesmírný týden 2022

2. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 1. do 16. 1. 2022. Měsíc je večer vysoko na obloze a mění fázi od čtvrti k úplňku. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem a objeví se jako jitřenka. Večer můžeme pozorovat přiblížení Merkuru a Saturnu, které z větší výšky nad obzorem sleduje Jupiter. Ráno je vidět slabý Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dalekohled JWST byl kompletně složen. Nyní jej čeká chlazení, nastavení zrcadel a testy. Do vesmíru má v rámci mise Transporter-3 startovat i česká družice VZLUSat-2. Před 115 lety se narodil významný raketový konstruktér Sergej Koroljov.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa Leonard s hvězdokupou M3

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021 získal snímek „Kometa Leonard s hvězdokupou M3“, jehož autorem je David Boura     Komety  jsou lidstvu známy od nepaměti. Můžeme dokonce předpokládat, že mohly zaujmout i naše pravěké předky. Pokud tedy někdy zdvihli

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

Foceno mobilem dobson 305/1500 mm okular Omegon 32 mm

Další informace »