Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. leden 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. leden 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdokupa Plejády

Uznání a copyright: Matthew T. Russell

I z hloubi světlem znečištěných měst lze bez triedru uvidět snad nejslavnější hvězdokupu na obloze, Plejády. Plejády, známé také jako Kuřátka, Sedm sester a M45, jsou jednou z nejjasnějších a nejbližších otevřených hvězdokup. Plejády mají přes 3000 hvězd, jsou asi 400 světelných let daleko a napříč mají pouhých 13 světelných let. Na fotografii nahoře jsou docela zřetelné modré reflekční mlhoviny, které obklopují jasnější hvězdy v kupě. V Plejádách byly též nalezeni nízkohmotní, slabí, hnědí trpaslíci. (Redakční poznámka: Výrazné difrakční paprsky jsou způsobovány samotným dalekohledem a lze na ně pohlížet tak, že buď odvádějí pozornost, nebo zlepšují estetický dojem, záleží na vašem úhlu pohledu.)

Štítky: Hvězdy, Plejády, Otevřená hvězdokupa, M45


29. vesmírný týden 2021

29. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 7. do 25. 7. 2021. Měsíc krátce po první čtvrti bude dorůstat k úplňku. Planeta Venuše míjí večer Regulus ve Lvu. Planety Jupiter a Saturn jsou pozorovatelné již po půlnoci, ale nejlépe až nad ránem. Zajímavá je také aktivita Slunce, zatím spíše na odvrácené straně. Do vesmíru nakoukne čtveřice pasažérů v kapsli New Shepard od Blue Origin. Rusové chystají asi deset let odkládaný start modulu Nauka k Mezinárodní vesmírné stanici. Uplynulo 45 let od úspěšného přistání sondy Viking 1 na Marsu. Před 60 lety se uskutečnil druhý americký suborbitální let s Gusem Grissomem na palubě. Před deseti roky skončila éra raketoplánů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Rudí skřítci nad Rakouskem

Další informace »