Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. leden 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. leden 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ilustrovaná Mléčná dráha

Uznání a copyright ilustrace: Mark Garlick (Space-art)

Jak naše Mléčná dráha opravdu vypadá zdálky? Jelikož se nacházíme uvnitř a jelikož náš výhled ve viditelném světle omezuje neprostupný prach, tak si nikdo není jistý. Ovšem nahoře je nakreslený docela dobrý odhad založený na různých typech pozorování. Ve středu Mléčné dráhy je oblast velice jasného jádra kolem velké černé díry. O jasné centrální výduti Mléčné dráhy se nyní uvažuje jako o asymetrické příčce poměrně starých a červených hvězd. Vnějším oblastem, kde se nacházejí spirální ramena, co do vzhledu dominují otevřené hvězdokupy mladých, jasných, modrých hvězd, červené emisní mlhoviny a temný prach. Spirální ramena sídlí v disku, ve kterém dominuje hmota poměrně slabých hvězd a volného plynu, který je většinou tvořen vodíkem. Co ale není vyobrazeno je obrovské sférické halo neviditelné temné hmoty, která dominuje hmotnosti Mléčné dráhy stejně jako pohybům hvězd mimo střed.

Štítky: Mléčná dráha, Hvězdy, Illustration


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »