Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. leden 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. leden 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ilustrovaná Mléčná dráha

Uznání a copyright ilustrace: Mark Garlick (Space-art)

Jak naše Mléčná dráha opravdu vypadá zdálky? Jelikož se nacházíme uvnitř a jelikož náš výhled ve viditelném světle omezuje neprostupný prach, tak si nikdo není jistý. Ovšem nahoře je nakreslený docela dobrý odhad založený na různých typech pozorování. Ve středu Mléčné dráhy je oblast velice jasného jádra kolem velké černé díry. O jasné centrální výduti Mléčné dráhy se nyní uvažuje jako o asymetrické příčce poměrně starých a červených hvězd. Vnějším oblastem, kde se nacházejí spirální ramena, co do vzhledu dominují otevřené hvězdokupy mladých, jasných, modrých hvězd, červené emisní mlhoviny a temný prach. Spirální ramena sídlí v disku, ve kterém dominuje hmota poměrně slabých hvězd a volného plynu, který je většinou tvořen vodíkem. Co ale není vyobrazeno je obrovské sférické halo neviditelné temné hmoty, která dominuje hmotnosti Mléčné dráhy stejně jako pohybům hvězd mimo střed.

Štítky: Mléčná dráha, Hvězdy, Illustration


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »