Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. leden 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. leden 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ilustrovaná Mléčná dráha

Uznání a copyright ilustrace: Mark Garlick (Space-art)

Jak naše Mléčná dráha opravdu vypadá zdálky? Jelikož se nacházíme uvnitř a jelikož náš výhled ve viditelném světle omezuje neprostupný prach, tak si nikdo není jistý. Ovšem nahoře je nakreslený docela dobrý odhad založený na různých typech pozorování. Ve středu Mléčné dráhy je oblast velice jasného jádra kolem velké černé díry. O jasné centrální výduti Mléčné dráhy se nyní uvažuje jako o asymetrické příčce poměrně starých a červených hvězd. Vnějším oblastem, kde se nacházejí spirální ramena, co do vzhledu dominují otevřené hvězdokupy mladých, jasných, modrých hvězd, červené emisní mlhoviny a temný prach. Spirální ramena sídlí v disku, ve kterém dominuje hmota poměrně slabých hvězd a volného plynu, který je většinou tvořen vodíkem. Co ale není vyobrazeno je obrovské sférické halo neviditelné temné hmoty, která dominuje hmotnosti Mléčné dráhy stejně jako pohybům hvězd mimo střed.

Štítky: Mléčná dráha, Hvězdy, Illustration


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »