Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. listopad 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. listopad 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaktický střed infračerveně

Uznání: 2MASS Project, UMass, IPAC/Caltech, NSF, NASA

The center of our Galaxy is a busy place. In visible light, much of the Galactic Center is obscured by opaque dust. In infrared light, however, dust glows more and obscures less, allowing nearly one million stars to be recorded in the above photograph. The Galactic Center itself appears on the right and is located about 30,000 light years away towards the constellation of Sagittarius. The Galactic Plane of our Milky Way Galaxy, the plane in which the Sun orbits, is identifiable by the dark diagonal dust lane. The absorbing dust grains are created in the atmospheres of cool red-giant stars and grow in molecular clouds. The region directly surrounding the Galactic Center glows brightly in radio and high-energy radiation, and is thought to house a large black hole.

Štítky: Galaktický střed, Infračervený


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC 2021 - Věchnov

ze začátku málo výrazné, fotografováno ve 22:46 SELČ

Další informace »