Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. listopad 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. listopad 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové záření z galaktického jádra

Uznání: Fred Baganoff (MIT), Mark Morris (UCLA), et al., CXC, NASA

Astronomové se za pomoci oběžné rentgenové observatoře Chandra dlouze zadívali do 26 000 světelných let vzdáleného jádra naší Mléčné dráhy. Krásný pohled ve falešných barvách zabírá asi 130 světelných let. Je vidět na rentgenové zdroje bohatá energetická oblast zvýrazněná centrálním zdrojem Sagittarius A*, o kterém je známo, že je to superhmotná černá díra 3 milionkrát hmotnější jak Slunce. Vzhledem ke svojí obrovské hmotnosti je Sagittarius A* ve srovnání s centrálními černými děrami pozorovanými ve vzdálených galaxiích úžasně slabým rentgenovým zdrojem a to i během častých rentgenových vzplanutí. To naznačuje, že tato superhmotná černá díra je vyhladovělá nedostatkem dopadajícího materiálu. Ostrý snímek z Chandry ukazuje mračna plynu o mnohamiliónových teplotách, které mají napříč desítky světelných let (vpravo nahoře a dole vlevo), přes z boku viděnou centrální oblast - důkaz, že bouřlivé události vyčistily spoustu materiálu ze sousedství černé díry.

Štítky: Mléčná dráha, Galaktický střed, Černá díra, Rentgenové paprsky, Sagittarius a*


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »