Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. listopad 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. listopad 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové záření z galaktického jádra

Uznání: Fred Baganoff (MIT), Mark Morris (UCLA), et al., CXC, NASA

Astronomové se za pomoci oběžné rentgenové observatoře Chandra dlouze zadívali do 26 000 světelných let vzdáleného jádra naší Mléčné dráhy. Krásný pohled ve falešných barvách zabírá asi 130 světelných let. Je vidět na rentgenové zdroje bohatá energetická oblast zvýrazněná centrálním zdrojem Sagittarius A*, o kterém je známo, že je to superhmotná černá díra 3 milionkrát hmotnější jak Slunce. Vzhledem ke svojí obrovské hmotnosti je Sagittarius A* ve srovnání s centrálními černými děrami pozorovanými ve vzdálených galaxiích úžasně slabým rentgenovým zdrojem a to i během častých rentgenových vzplanutí. To naznačuje, že tato superhmotná černá díra je vyhladovělá nedostatkem dopadajícího materiálu. Ostrý snímek z Chandry ukazuje mračna plynu o mnohamiliónových teplotách, které mají napříč desítky světelných let (vpravo nahoře a dole vlevo), přes z boku viděnou centrální oblast - důkaz, že bouřlivé události vyčistily spoustu materiálu ze sousedství černé díry.

Štítky: Mléčná dráha, Galaktický střed, Černá díra, Rentgenové paprsky, Sagittarius a*


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC 2021 - Věchnov

ze začátku málo výrazné, fotografováno ve 22:46 SELČ

Další informace »