Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. listopad 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. listopad 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zbytek po supernově v gama paprscích

Uznání: HESS Collaboration - image courtesy Werner Hofmann (MPI)

Gama paprsky jsou nejenergetičtější formou světla. S energií až miliardkrát větší jak u obyčejných "lékařských" rentgenových paprsků mohou snadno pronikat čočkami i zrcadly dalekohledů a tak je velmi obtížné vytvořit gama obrazy kosmických zdrojů. Přesto ale soustava velkých dalekohledů navržených pro detekci atmosférických záblesků vyvolaných gama paprsky - HESS (High Energy Stereoscopic System) vytvořila tento historický, rozlišený obraz zbytku supernovy v extrémních gama energiích. Astronomové si povšimli, že první gama pohled na expandující mračno hvězdných trosek je zřetelně podobný rentgenovým obrazům a přesvědčivě podporuje myšlenku, že tato místa silných rázových vln jsou také zdroji kosmického záření v naší galaxii. Intenzita gama záření je na obrázku barevně kódována, tmavé obrysové čáry sledují rentgenové úrovně emise z objektu. V odhadované vzdálenosti 3000 světelných let zbytek po supernově měří asi 50 světelných let a nachází se poblíž galaktické roviny.

Štítky: Zbytek supernovy, Cosmic ray, Gamma ray, HESS


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »