Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. listopad 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. listopad 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Radarový pohled na Titan

Uznání: Synthetic Aperture RADAR, JPL, ESA, NASA

Kde jsou Titanovy krátery? Během pět miliard let dlouhé historie naší sluneční soustavy nebezpečné balvany a kusy ledu nepřetržitě narážely do planet a měsíců a obvykle vytvořily dlouho trvající impaktní krátery. Když ovšem minulý měsíc automatická kosmická sonda Cassini prosvištěla kolem Saturnova měsíce Titan, tak radarové snímky ukázaly jen málo kráterů. Jeden takový snímek se záběrem 75 kilometrů je vidět nahoře. Zobrazeným útvarům zatím není rozumět, ale možná že zahrnují nějaké druhy toků. Titan je nuž známý jako neobvyklý měsíc, která má hustou atmosféru, velký rozměr a malé množství organických sloučenin. Krátery zcela jistě vznikají ve sluneční soustavě na všech površích, ale mohou být později zničeny, jako třeba na Zemi nebo na Jupiterově měsíci Io. Jak byly zničeny krátery na Titanu zůstává předmětem spekulací, ale k lepšímu pochopení by mohly přispět údaje z budoucích Cassiniho průletů a ze sondy Huygens, která má v prosinci sestoupit k povrchu Titanu.

Štítky: Saturn, Titan, Radar


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »