Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. listopad 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. listopad 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Radarový pohled na Titan

Uznání: Synthetic Aperture RADAR, JPL, ESA, NASA

Kde jsou Titanovy krátery? Během pět miliard let dlouhé historie naší sluneční soustavy nebezpečné balvany a kusy ledu nepřetržitě narážely do planet a měsíců a obvykle vytvořily dlouho trvající impaktní krátery. Když ovšem minulý měsíc automatická kosmická sonda Cassini prosvištěla kolem Saturnova měsíce Titan, tak radarové snímky ukázaly jen málo kráterů. Jeden takový snímek se záběrem 75 kilometrů je vidět nahoře. Zobrazeným útvarům zatím není rozumět, ale možná že zahrnují nějaké druhy toků. Titan je nuž známý jako neobvyklý měsíc, která má hustou atmosféru, velký rozměr a malé množství organických sloučenin. Krátery zcela jistě vznikají ve sluneční soustavě na všech površích, ale mohou být později zničeny, jako třeba na Zemi nebo na Jupiterově měsíci Io. Jak byly zničeny krátery na Titanu zůstává předmětem spekulací, ale k lepšímu pochopení by mohly přispět údaje z budoucích Cassiniho průletů a ze sondy Huygens, která má v prosinci sestoupit k povrchu Titanu.

Štítky: Saturn, Titan, Radar


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »