Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. listopad 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. listopad 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Radarový pohled na Titan

Uznání: Synthetic Aperture RADAR, JPL, ESA, NASA

Kde jsou Titanovy krátery? Během pět miliard let dlouhé historie naší sluneční soustavy nebezpečné balvany a kusy ledu nepřetržitě narážely do planet a měsíců a obvykle vytvořily dlouho trvající impaktní krátery. Když ovšem minulý měsíc automatická kosmická sonda Cassini prosvištěla kolem Saturnova měsíce Titan, tak radarové snímky ukázaly jen málo kráterů. Jeden takový snímek se záběrem 75 kilometrů je vidět nahoře. Zobrazeným útvarům zatím není rozumět, ale možná že zahrnují nějaké druhy toků. Titan je nuž známý jako neobvyklý měsíc, která má hustou atmosféru, velký rozměr a malé množství organických sloučenin. Krátery zcela jistě vznikají ve sluneční soustavě na všech površích, ale mohou být později zničeny, jako třeba na Zemi nebo na Jupiterově měsíci Io. Jak byly zničeny krátery na Titanu zůstává předmětem spekulací, ale k lepšímu pochopení by mohly přispět údaje z budoucích Cassiniho průletů a ze sondy Huygens, která má v prosinci sestoupit k povrchu Titanu.

Štítky: Saturn, Titan, Radar


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »