Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. listopad 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. listopad 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Radarový pohled na Titan

Uznání: Synthetic Aperture RADAR, JPL, ESA, NASA

Kde jsou Titanovy krátery? Během pět miliard let dlouhé historie naší sluneční soustavy nebezpečné balvany a kusy ledu nepřetržitě narážely do planet a měsíců a obvykle vytvořily dlouho trvající impaktní krátery. Když ovšem minulý měsíc automatická kosmická sonda Cassini prosvištěla kolem Saturnova měsíce Titan, tak radarové snímky ukázaly jen málo kráterů. Jeden takový snímek se záběrem 75 kilometrů je vidět nahoře. Zobrazeným útvarům zatím není rozumět, ale možná že zahrnují nějaké druhy toků. Titan je nuž známý jako neobvyklý měsíc, která má hustou atmosféru, velký rozměr a malé množství organických sloučenin. Krátery zcela jistě vznikají ve sluneční soustavě na všech površích, ale mohou být později zničeny, jako třeba na Zemi nebo na Jupiterově měsíci Io. Jak byly zničeny krátery na Titanu zůstává předmětem spekulací, ale k lepšímu pochopení by mohly přispět údaje z budoucích Cassiniho průletů a ze sondy Huygens, která má v prosinci sestoupit k povrchu Titanu.

Štítky: Saturn, Titan, Radar


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »