Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. listopad 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. listopad 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Radarový pohled na Titan

Uznání: Synthetic Aperture RADAR, JPL, ESA, NASA

Kde jsou Titanovy krátery? Během pět miliard let dlouhé historie naší sluneční soustavy nebezpečné balvany a kusy ledu nepřetržitě narážely do planet a měsíců a obvykle vytvořily dlouho trvající impaktní krátery. Když ovšem minulý měsíc automatická kosmická sonda Cassini prosvištěla kolem Saturnova měsíce Titan, tak radarové snímky ukázaly jen málo kráterů. Jeden takový snímek se záběrem 75 kilometrů je vidět nahoře. Zobrazeným útvarům zatím není rozumět, ale možná že zahrnují nějaké druhy toků. Titan je nuž známý jako neobvyklý měsíc, která má hustou atmosféru, velký rozměr a malé množství organických sloučenin. Krátery zcela jistě vznikají ve sluneční soustavě na všech površích, ale mohou být později zničeny, jako třeba na Zemi nebo na Jupiterově měsíci Io. Jak byly zničeny krátery na Titanu zůstává předmětem spekulací, ale k lepšímu pochopení by mohly přispět údaje z budoucích Cassiniho průletů a ze sondy Huygens, která má v prosinci sestoupit k povrchu Titanu.

Štítky: Saturn, Titan, Radar


29. vesmírný týden 2021

29. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 7. do 25. 7. 2021. Měsíc krátce po první čtvrti bude dorůstat k úplňku. Planeta Venuše míjí večer Regulus ve Lvu. Planety Jupiter a Saturn jsou pozorovatelné již po půlnoci, ale nejlépe až nad ránem. Zajímavá je také aktivita Slunce, zatím spíše na odvrácené straně. Do vesmíru nakoukne čtveřice pasažérů v kapsli New Shepard od Blue Origin. Rusové chystají asi deset let odkládaný start modulu Nauka k Mezinárodní vesmírné stanici. Uplynulo 45 let od úspěšného přistání sondy Viking 1 na Marsu. Před 60 lety se uskutečnil druhý americký suborbitální let s Gusem Grissomem na palubě. Před deseti roky skončila éra raketoplánů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS

Včerejší průlet ISS.

Další informace »