Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. listopad 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. listopad 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Co viděl Hubble

Uznání a copyright: Judy W. Ross,  Point Roberts, WA

Na této prošívané dece o rozměrech 41x38 palců (104x96,5 cm) interpretovala nadšená příznivkyně astronomie Judy Ross některé z nejlepších galaktických a extragalaktických pohledů dalekohledu Hubble Space Telescope. Ve směru hodinových ručiček, odspodu vpravo jsou vidět útvary z minulých APODů: mlhovina Červený obdélník, mlhovina Eskymák, galaxie Šípková Růženka, snad nejtajemnější hvězda Mléčné dráhy V838 Monocerotis a zbytek po supernově N49 - kosmické trosky po vybuchlé hvězdě. Historicky vzato byly prošívané deky používány pro představování astronomických konceptů. A i přestože se Ross inspirovala snímky vesmíru a umístila je do své prošívané deky, tak říká, že se pořád pociťuje bázeň nad složitostí mlhoviny Kočičí oko, tak jak ji ukázal ostrý zrak Hubbla.

Štítky: Hubblův kosmický dalekohled, Mlhovina Eskymák, V838 mon, Quilt, M64, N49, Red rectangle nebula


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »