Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. únor 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. únor 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M64: galaxie Šípková Růženka

Uznání: NASA and the Hubble Heritage Team (AURA/STScI), S. Smartt (IoA) & D. Richstone (U. Michigan) et al.

Galaxie Šípková Růženka se může na první pohled jevit klidná, ale ve skutečnosti sebou hází a převrací se. Nedávná pozorování způsobila nečekaný obrat, protože ukázala, že plyn ve vnějších oblastech této fotogenické spirální galaxie rotuje v opačném směru, než všechny hvězdy! Srážky plynu ve vnitřních a vnějších oblastech vytvářejí spousty horkých modrých hvězd a růžové emisní mlhoviny. Snímek nahoře pořídil v roce 2001 kosmický dalekohled Hubble Space Telescope a minulý týden byl zveřejněn. Fascinující vnitřní pohyby v M64, též katalogizované jako NGC 4826, se považují za výsledek srážky mezi malou a velkou galaxií, kde se ještě výsledná směs neusadila.

Štítky: M64, Sleeping Beauty galaxy


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »