Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. únor 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. únor 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M64: galaxie Šípková Růženka

Uznání: NASA and the Hubble Heritage Team (AURA/STScI), S. Smartt (IoA) & D. Richstone (U. Michigan) et al.

Galaxie Šípková Růženka se může na první pohled jevit klidná, ale ve skutečnosti sebou hází a převrací se. Nedávná pozorování způsobila nečekaný obrat, protože ukázala, že plyn ve vnějších oblastech této fotogenické spirální galaxie rotuje v opačném směru, než všechny hvězdy! Srážky plynu ve vnitřních a vnějších oblastech vytvářejí spousty horkých modrých hvězd a růžové emisní mlhoviny. Snímek nahoře pořídil v roce 2001 kosmický dalekohled Hubble Space Telescope a minulý týden byl zveřejněn. Fascinující vnitřní pohyby v M64, též katalogizované jako NGC 4826, se považují za výsledek srážky mezi malou a velkou galaxií, kde se ještě výsledná směs neusadila.

Štítky: M64, Sleeping Beauty galaxy


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »