Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. únor 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. únor 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Supernova, která přežila

Uznání: Justyn R. Maund (IoA/Univ. Cambridge) et al., ESA.
Vložený snímek vlevo: Isaac Newton Telescope, dole: Hubble WFPC2, vpravo: Hubble ACS

Začněme celkovým pohledem na krásnou spirální galaxi M81 a pokračujme vloženými snímky (vlevo, dole a vpravo), které se přibližují k samotné přeživší hvězdě. Ve středu posledního pole je vpravo od středu hvězda, o které se nedávno zjistilo, že přežila kosmické kataklysma - výbuch supernovy své doprovodné složky. Světlo z tohoto kosmického výbuchu, který byl pravděpodobně způsoben zhroucením jádra hvězdy původně více jak 10 krát hmotnější než Slunce, poprvé dosáhlo Zemi před 10 lety a bylo katalogizováno jako supernova SN 1993J. Přestože samotná supernova už není viditelná, tak blízko složky hvězdy, známé jako první, která přežila supernovu v podvojné soustavě, lze stále vidět světelná echa od prachu v oblasti. Astronomové věří, že podivnosti pozorované u této supernovy lze vysvětlit podstatným přenosem materiálu na přežívající složku během několika málo stovek let před hvězdnou explozí. SN 1993J z blízké M81 byla druhou nejjasnější soudobou supernovou po supernově SN 1987A ve Velkém Magelanově mračnu.

Štítky: Supernova, Binary star, M81, Sn1993j


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko 1.12.2024

Další informace »