Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. únor 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. únor 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Supernova, která přežila

Uznání: Justyn R. Maund (IoA/Univ. Cambridge) et al., ESA.
Vložený snímek vlevo: Isaac Newton Telescope, dole: Hubble WFPC2, vpravo: Hubble ACS

Začněme celkovým pohledem na krásnou spirální galaxi M81 a pokračujme vloženými snímky (vlevo, dole a vpravo), které se přibližují k samotné přeživší hvězdě. Ve středu posledního pole je vpravo od středu hvězda, o které se nedávno zjistilo, že přežila kosmické kataklysma - výbuch supernovy své doprovodné složky. Světlo z tohoto kosmického výbuchu, který byl pravděpodobně způsoben zhroucením jádra hvězdy původně více jak 10 krát hmotnější než Slunce, poprvé dosáhlo Zemi před 10 lety a bylo katalogizováno jako supernova SN 1993J. Přestože samotná supernova už není viditelná, tak blízko složky hvězdy, známé jako první, která přežila supernovu v podvojné soustavě, lze stále vidět světelná echa od prachu v oblasti. Astronomové věří, že podivnosti pozorované u této supernovy lze vysvětlit podstatným přenosem materiálu na přežívající složku během několika málo stovek let před hvězdnou explozí. SN 1993J z blízké M81 byla druhou nejjasnější soudobou supernovou po supernově SN 1987A ve Velkém Magelanově mračnu.

Štítky: Supernova, Binary star, M81, Sn1993j


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »