Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. únor 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. únor 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Supernova, která přežila

Uznání: Justyn R. Maund (IoA/Univ. Cambridge) et al., ESA.
Vložený snímek vlevo: Isaac Newton Telescope, dole: Hubble WFPC2, vpravo: Hubble ACS

Začněme celkovým pohledem na krásnou spirální galaxi M81 a pokračujme vloženými snímky (vlevo, dole a vpravo), které se přibližují k samotné přeživší hvězdě. Ve středu posledního pole je vpravo od středu hvězda, o které se nedávno zjistilo, že přežila kosmické kataklysma - výbuch supernovy své doprovodné složky. Světlo z tohoto kosmického výbuchu, který byl pravděpodobně způsoben zhroucením jádra hvězdy původně více jak 10 krát hmotnější než Slunce, poprvé dosáhlo Zemi před 10 lety a bylo katalogizováno jako supernova SN 1993J. Přestože samotná supernova už není viditelná, tak blízko složky hvězdy, známé jako první, která přežila supernovu v podvojné soustavě, lze stále vidět světelná echa od prachu v oblasti. Astronomové věří, že podivnosti pozorované u této supernovy lze vysvětlit podstatným přenosem materiálu na přežívající složku během několika málo stovek let před hvězdnou explozí. SN 1993J z blízké M81 byla druhou nejjasnější soudobou supernovou po supernově SN 1987A ve Velkém Magelanově mračnu.

Štítky: Supernova, Binary star, M81, Sn1993j


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »