Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. únor 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. únor 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 613: Spirální galaxie z prachu a hvězd

Uznání: M. Neeser (Univ.-Sternwarte München), P. Barthel (Kapteyn Astron. Institute), H. Heyer, H. Boffin (ESO), ESO

Když na observatoř Paranal v Chile přišlo ranní svítání, tak astronomové Mark Neeser a Peter Barthel ukončili svoje hledání pátrání po slabých, miliardy světelných let vzdálených kvasarech. A zrovna v tom okamžiku pro změnu využili velmi velkých dalekohledů VLT Evropské jižní observatoře, aby si vychutnali krásu okolního vesmíru. Jedním z výsledků je tento úžasný pohled na krásnou spirální galaxii s příčkou NGC 613, která se nachází zhruba 65 miliónů světelných let daleko v jižním souhvězdí Sochaře (Sculptor). NGC 613 měří přes 100 tisíc světelných let a zdá se, že má více než slušnou část svých ramen propletenou mračny kosmického prachu a jasnými hvězdotvornými oblastmi u konců dominantní centrální příčky. Rádiová emise ukazuje na přítomnost hmotné černé díry ve středu NGC 613.

Štítky: Star-formation, Prach, Spirální galaxie, Ngc613


16. vesmírný týden 2025

16. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 4. do 20. 4. 2025. Měsíc po úplňku mění fázi k poslední čtvrti. Venuše je vidět nízko na ranní obloze. Ještě před jejím východem můžeme zkusit kometu C/2025 F2 (SWAN). Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni. K ISS dorazila další tříčlenná dlouhodobá posádka v kosmické lodi Sojuz MS-27. očekáváme start rakety Vulcan s 27 družicemi sítě Kuiper. Před 130 lety se narodil významný český optik Vilém Gajdušek, nositel Nušlovy ceny České astronomické společnosti.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

polární záře

fotograficky zachytitelná v Krkonoších přes velkou oblačnost

Další informace »