Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. únor 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. únor 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Portrét sluneční soustavy

Uznání: Voyager Project, JPL, NASA

Na jiný den sv. Valentýna (14. února 1990), se kosmická loď Voyager 1, která křižovala čtyři miliardy mil (5,6 mld. km) od Slunce, ohlédla zpátky, aby pořídila tento vůbec první rodinný portrét naší sluneční soustavy. Celý portrét, pořízený z pozorovacího místa 32 stupňů nad rovinou ekliptiky, se skládá z 60 políček mozaiky. Políčka z širokoúhlé kamery Voyageru procházejí vnitřní sluneční soustavou a vedou až k plynovému obrovi Neptunu, v té době nejvzdálenější planetě sluneční soustavy. Polohy Venuše, Země, Jupitera, Saturna, Uranu a Neptunu označují odpovídající písmena, zatímco Slunce je jasná skvrna poblíž středu kruhu z políček. Vložená políčka pro každou planetu pocházejí z úzkoúhlé kamery Voyageru. Na portrétu není vidět Merkur, který je příliš blízko ke Slunci a Mars, který se naneštěstí skrývá ve slunečním světle rozptylovaném optickou soustavou kamery. Poloha malého slabého Pluta zde není.

Štítky: Sluneční soustava, Voyager


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuša, Plejády a Starlinks.

Canon 350D+50/2.2, 4s expozície v 2s intervaloch. ISO 800. Zložené v programe DeepSkyStacker a snaha o úuprave v GIMP2.

Další informace »