Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. únor 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. únor 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sferule z pozemského Měsíce

Uznání: Timothy Culler (UCB) et al., Apollo 11 Crew, NASA

Jak se tato sferule ocitla na Měsíci? Když na Měsíc dopadne meteorit, tak energie impaktu roztaví určitý podíl vyvržených hornin, z nichž část může zchládnout do maličkých skleněných perliček. Ve vzorcích lunárních hornin, které na Zemi přivezly výpravy Apolla, se nachází hodně takových skleněných perliček. Na snímku nahoře je jedna takový skleněná sferule, která měří jen čtvrtinu milimetru. Tato sferule je zvláště zajímavá tím, že byla obětí ještě menšího impaktu. Vlevo nahoře je vidět miniaturní kráter obklopený zlomovou oblastí, kterou způsobily rázové vlny malého impaktu. Datováním velkého počtu takových impaktů někteří astronomové odhadují, že tvorba kráterů na našem Měsíci zhruba před 500 milióny let vzrostla a dosud pokračuje.

Štítky: Měsíc, Sferule


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »