Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. únor 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. únor 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Místečko se sferulemi na Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, USGS, NASA

Některá místa na Marsu jsou plná záhadných malinkatých sferulí. Snímek nahoře, který pořídil na Marsu mikroskopický zobrazovač na palubě roveru Opportunity, jich ukazuje víc jak tucet. Snímek byl pořízen u skalistého výčnělku zvaného Stone Mountain (Kamenná hora) a má napříč asi 6 centimetrů. Typický průměr pro některou ze zobrazených sferulí je jen asi 4 milimetry, což je zhruba velikost malé borůvky. Sferule se jeví více šedé a tvrdší, než okolní hornina. O původu maličkých sferulí se nyní rozvíjí debata, zda jejich tvar pochází z pomalé akumulace ze sedimentů ve vodě, nebo z bleskově ztuhlé horniny vyvvržené při dopadu meteoritu nebo při vulkanické erupci. Pokud by se našly vrstevnaté sferule, tak by podpořily vodní původ. Mezitím se rover Opportunity programuje tak, aby mohl kopat do marťanského povrchu na Meridiani Planum a viděl co tam je.

Štítky: Mars, Opportunity rover, Spherules


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »