Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. únor 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. únor 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklé sferule na Marsu

Credit: Mars Exploration Rover Mission, JPL, USGS, NASA

Co je to za neobvyklé sferule na Marsu? Marťanský rover Opportunity nyní vyfotografoval několik neobvyklých uzlin na Marsu téměř sférického tvaru. Tyto sferule jsou často součástí většího skalního výčnělku, ale zdají se šedivější. Jedna taková sferule zobrazená na vloženém snímku je součástí skaliska nazvaného Stone Mountain (Kamenná hora), které je vidět z roveru Opportunity, který se nyní pohybuje v malém kráteru na Meridiani Planum. Opportunity byl nasměrován doprava nahoru k Stone Mountain, aby měl lepší výhled. Vložený snímek má jenom 3 centimetry a ukazuje skalisko, které má svůj název spíše díky svému tvaru než pro svou velikost. Vědci nyní o původu sferulí vedou debatu. Jedna z předních hypotéz tvrdí, že korálky byly kdysi roztavenou horninou, která po impaktu nebo po vulkanické erupci ztuhla ve vzduchu. Další hypotéza říká, že sferule jsou konkrecemi, tvrdými horninami, které se pomalu akumulují kolem centrálního jádra. Opportunity bude v několika příštích dnech pracovat na rozřešení této i dalších záhad.

Štítky: Mars, Opportunity rover, Spherules


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »