Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. únor 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. únor 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklé sferule na Marsu

Credit: Mars Exploration Rover Mission, JPL, USGS, NASA

Co je to za neobvyklé sferule na Marsu? Marťanský rover Opportunity nyní vyfotografoval několik neobvyklých uzlin na Marsu téměř sférického tvaru. Tyto sferule jsou často součástí většího skalního výčnělku, ale zdají se šedivější. Jedna taková sferule zobrazená na vloženém snímku je součástí skaliska nazvaného Stone Mountain (Kamenná hora), které je vidět z roveru Opportunity, který se nyní pohybuje v malém kráteru na Meridiani Planum. Opportunity byl nasměrován doprava nahoru k Stone Mountain, aby měl lepší výhled. Vložený snímek má jenom 3 centimetry a ukazuje skalisko, které má svůj název spíše díky svému tvaru než pro svou velikost. Vědci nyní o původu sferulí vedou debatu. Jedna z předních hypotéz tvrdí, že korálky byly kdysi roztavenou horninou, která po impaktu nebo po vulkanické erupci ztuhla ve vzduchu. Další hypotéza říká, že sferule jsou konkrecemi, tvrdými horninami, které se pomalu akumulují kolem centrálního jádra. Opportunity bude v několika příštích dnech pracovat na rozřešení této i dalších záhad.

Štítky: Mars, Opportunity rover, Spherules


43. vesmírný týden 2020

43. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 10. do 25. 10. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko Mars. Ráno je vidět jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Na ISS dorazila nová tříčlenná posádka v Sojuzu MS-17. SpaceX připravuje test třímotorové Starhip. Blue Origin provedla po delší odmlce další suborbitální let New Shepard. Sonda BepiColombo proletěla kolem Venuše. Proběhl start s družicemi Starlink (č. 13) a brzy má letět další. Před 45 lety probíhal úspěšně výzkum Venuše sondami Veněra 9 a 10, které také pořídily první snímky povrchu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LBN468 Temná a reflexní mlhovina škorpion

  Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2020 získal snímek „LBN468 - temná a reflexní mlhovina v Cefeovi“, jehož autorem je Tomáš Zábranský   Na naší obloze je několik souhvězdí, která nikdy nezapadají. Jsou tak blízko nebeského pólu, že se ani při největší snaze během

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc stáří 2,32 dne

Další informace »