Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. leden 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. leden 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sferule z vnějšího prostoru

Uznání: Timothy Culler (UCB) et al., Apollo 11 Crew, NASA

Když dopadne na Měsíc meteorit, tak se energií impaktu roztaví část vystříknuté horniny a určitý podíl se může ochladit do maličkých skleněných perliček. Hodně těchto perliček je ve vzorcích měsíční půdy přivezených na Zemi výpravami Apollo. Na snímku nahoře je jedna taková skleněná sferule, která měří jenom čtvtinu milimetru. Tato sferule je zvláště zajímavá, protože byla obětí ještě menšího impaktu. Vlevo nahoře je vidět miniaturní kráter, který obklopuje fragmentovaná oblast způsobená rázovými vlnami malého impaktu. Datováním mnoha těchto impaktů někteří astronomové odhadují, že zhruba před 500 milióny let na našem Měsíci vzrostla tvorba kráterů a pokračuje dodnes.

Štítky: M38, Open star cluster


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »