Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. leden 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. leden 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sferule z vnějšího prostoru

Uznání: Timothy Culler (UCB) et al., Apollo 11 Crew, NASA

Když dopadne na Měsíc meteorit, tak se energií impaktu roztaví část vystříknuté horniny a určitý podíl se může ochladit do maličkých skleněných perliček. Hodně těchto perliček je ve vzorcích měsíční půdy přivezených na Zemi výpravami Apollo. Na snímku nahoře je jedna taková skleněná sferule, která měří jenom čtvtinu milimetru. Tato sferule je zvláště zajímavá, protože byla obětí ještě menšího impaktu. Vlevo nahoře je vidět miniaturní kráter, který obklopuje fragmentovaná oblast způsobená rázovými vlnami malého impaktu. Datováním mnoha těchto impaktů někteří astronomové odhadují, že zhruba před 500 milióny let na našem Měsíci vzrostla tvorba kráterů a pokračuje dodnes.

Štítky: M38, Open star cluster


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »