Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. leden 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. leden 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sferule z vnějšího prostoru

Uznání: Timothy Culler (UCB) et al., Apollo 11 Crew, NASA

Když dopadne na Měsíc meteorit, tak se energií impaktu roztaví část vystříknuté horniny a určitý podíl se může ochladit do maličkých skleněných perliček. Hodně těchto perliček je ve vzorcích měsíční půdy přivezených na Zemi výpravami Apollo. Na snímku nahoře je jedna taková skleněná sferule, která měří jenom čtvtinu milimetru. Tato sferule je zvláště zajímavá, protože byla obětí ještě menšího impaktu. Vlevo nahoře je vidět miniaturní kráter, který obklopuje fragmentovaná oblast způsobená rázovými vlnami malého impaktu. Datováním mnoha těchto impaktů někteří astronomové odhadují, že zhruba před 500 milióny let na našem Měsíci vzrostla tvorba kráterů a pokračuje dodnes.

Štítky: M38, Open star cluster


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »