Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. únor 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. únor 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kupa galaxií zobrazuje nejvzdálenější známou galaxii

Uznání: ESA, NASA, J.-P. Kneib (Caltech/Observatoire Midi-Pyrenees) & R. Ellis (Caltech)

Gravitace obýbá světlo a tak umožňuje, aby kupy galaxií působily jako velké dalekohledy. Na tomto právě zveřejněném snímku z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope jsou téměř všechny jasné objekty galaxie z kupy známé jako Abell 2218. Kupa je tak hmotná a kompaktní, že její gravitace ohýbá a soustřeďuje světlo i z galaxií, které leží za ní. Výsledkem je, že mnohonásobné obrazy těchto galaxií v pozadí jsou zborceny do dlouhých slabých oblouků, analogický jev nastává třeba při pozorování vzdálené pouliční lampy přes láhev vína. Samotná kupa galaxií Abell 2218 je vzdálená asi 2 miliardy světelných let a nachází se v severním souhvězdí Draka (Draco). Síla tohoto hmotného dalekohledu z kupy galaxií astronomům nedávno umožnila detekovat galaxii s rudým posuvem kolem 7, nejvzdálenější dosud změřená galaxie nebo kvasar. Tři obrázky této mladé, stále dospívající galaxie jsou slabě vidět v bílých obrysech u vrcholu obrázku a vpravo dole. Světlo, zachycené a anylyzované také Keckovým dalekohledem tuto galaxii opustilo, když měl vesmír pět procent svého současného věku.

Štítky: Kupa galaxií, Zobrazení gravitační čočkou, Farthest galaxy


15. vesmírný týden 2026

15. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2026. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad západem jasná Venuše a vysoko nad jihozápadem podobně výrazný Jupiter. Pod Plejádami je ještě slabý Uran. Aktivita Slunce je nízká, ubylo i skvrn. Posádka lodi Orion mise Artemis II úspěšně obletěla Měsíc a je na cestě zpátky k Zemi. Proběhlo 34. opakované použití prvního stupně rakety Falcon 9. Startoval také Atlas V s družicemi sítě Leo. Před 65 lety se člověk vydal na oběžnou dráhu kolem Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter, přechod Io a jejího stínu

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2026 obdržel snímek Karla Sandlera s názvem „Jupiter, přechod měsíce Io a jeho stínu“ Pohlédneme-li v současné době na noční oblohu, pravděpodobně nás zaujme jasný objekt, nacházející se nyní v souhvězdí Blíženců. Nejedná se o žádnou jasnou hvězdu.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Další informace »