Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. únor 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. únor 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kupa galaxií zobrazuje nejvzdálenější známou galaxii

Uznání: ESA, NASA, J.-P. Kneib (Caltech/Observatoire Midi-Pyrenees) & R. Ellis (Caltech)

Gravitace obýbá světlo a tak umožňuje, aby kupy galaxií působily jako velké dalekohledy. Na tomto právě zveřejněném snímku z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope jsou téměř všechny jasné objekty galaxie z kupy známé jako Abell 2218. Kupa je tak hmotná a kompaktní, že její gravitace ohýbá a soustřeďuje světlo i z galaxií, které leží za ní. Výsledkem je, že mnohonásobné obrazy těchto galaxií v pozadí jsou zborceny do dlouhých slabých oblouků, analogický jev nastává třeba při pozorování vzdálené pouliční lampy přes láhev vína. Samotná kupa galaxií Abell 2218 je vzdálená asi 2 miliardy světelných let a nachází se v severním souhvězdí Draka (Draco). Síla tohoto hmotného dalekohledu z kupy galaxií astronomům nedávno umožnila detekovat galaxii s rudým posuvem kolem 7, nejvzdálenější dosud změřená galaxie nebo kvasar. Tři obrázky této mladé, stále dospívající galaxie jsou slabě vidět v bílých obrysech u vrcholu obrázku a vpravo dole. Světlo, zachycené a anylyzované také Keckovým dalekohledem tuto galaxii opustilo, když měl vesmír pět procent svého současného věku.

Štítky: Kupa galaxií, Zobrazení gravitační čočkou, Farthest galaxy


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »