Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. únor 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. únor 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mrak ve tvaru kovadliny nad Sicílií

Uznání a copyright: Christina Carlton

Mraky nepředstavují pro budovy žádné nebezpečí. Mrak ve tvaru kovadliny, který se zdá vznášet na vzdáleným klášterem na Sicíli v Itálii, vykazuje několik klasických charakteristik mračna. Mračno samotné se skládá z miliónů velmi malých kapiček vody a ledu. Výrazně plochý spodek mraku je způsoben poklesem teploty v nižší atmosféře, která se snižuje natolik, že ve specifické výšce je vodou nasycený vzduch nucen kondenzovat do vodních kapiček. Tvar prostředku mračna způsobuje nahoru a do strany vyfukovaný sloupec vzduchu obtíženého vodními kapičkami. Kovadlinový tvar na vrcholu mraku je nejspíše způsobován stoupavým sloupcem vzduchu, který dosahuje stabilní atmosférické vrstvy, pravděpodobně stratosféry, kde horizontálně se pohybující vzduch odfukuje vrcholek mračna. Tento cumulonimbus byl zachycen minulý rok ze dveří domu.

Štítky: Mračna, Anvil cloud, Sicily


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »