Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. únor 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. únor 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mrak ve tvaru kovadliny nad Sicílií

Uznání a copyright: Christina Carlton

Mraky nepředstavují pro budovy žádné nebezpečí. Mrak ve tvaru kovadliny, který se zdá vznášet na vzdáleným klášterem na Sicíli v Itálii, vykazuje několik klasických charakteristik mračna. Mračno samotné se skládá z miliónů velmi malých kapiček vody a ledu. Výrazně plochý spodek mraku je způsoben poklesem teploty v nižší atmosféře, která se snižuje natolik, že ve specifické výšce je vodou nasycený vzduch nucen kondenzovat do vodních kapiček. Tvar prostředku mračna způsobuje nahoru a do strany vyfukovaný sloupec vzduchu obtíženého vodními kapičkami. Kovadlinový tvar na vrcholu mraku je nejspíše způsobován stoupavým sloupcem vzduchu, který dosahuje stabilní atmosférické vrstvy, pravděpodobně stratosféry, kde horizontálně se pohybující vzduch odfukuje vrcholek mračna. Tento cumulonimbus byl zachycen minulý rok ze dveří domu.

Štítky: Mračna, Anvil cloud, Sicily


27. vesmírný týden 2022

27. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 7. do 10. 7. 2022. Měsíc bude v první čtvrti. Planety jsou vidět na ranní obloze. Kometa C/2017 K2 (PanSTARRS) se pohybuje souhvězdím Hadonoše. Aktivita Slunce je nízká. SLS je zpět ve VAB po úspěšném testu. Starship 24 a Super Heavy B7 poprvé se všemi motory. Před čtvrtstoletím se podařilo první úspěšné přistání na Marsu od mise Viking ze sedmdesátých let 20. století.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M63

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2022 získal snímek „M 63“, jehož autorem je Zdeněk Vojč       M 63. Nu, opravdu trochu nudné pojmenování. Příliš to nevylepší ani NGC 5055, i přes tolik pětek. Ale nebyli by to romantičtí astronomové, aby tomuto objektu na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »