Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. únor 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. únor 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mrak ve tvaru kovadliny nad Sicílií

Uznání a copyright: Christina Carlton

Mraky nepředstavují pro budovy žádné nebezpečí. Mrak ve tvaru kovadliny, který se zdá vznášet na vzdáleným klášterem na Sicíli v Itálii, vykazuje několik klasických charakteristik mračna. Mračno samotné se skládá z miliónů velmi malých kapiček vody a ledu. Výrazně plochý spodek mraku je způsoben poklesem teploty v nižší atmosféře, která se snižuje natolik, že ve specifické výšce je vodou nasycený vzduch nucen kondenzovat do vodních kapiček. Tvar prostředku mračna způsobuje nahoru a do strany vyfukovaný sloupec vzduchu obtíženého vodními kapičkami. Kovadlinový tvar na vrcholu mraku je nejspíše způsobován stoupavým sloupcem vzduchu, který dosahuje stabilní atmosférické vrstvy, pravděpodobně stratosféry, kde horizontálně se pohybující vzduch odfukuje vrcholek mračna. Tento cumulonimbus byl zachycen minulý rok ze dveří domu.

Štítky: Mračna, Anvil cloud, Sicily


11. vesmírný týden 2019

11. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 3. do 17. 3. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran. Ráno je nejvýše Jupiter a Saturn, Venuše už je jen velmi nízko nad obzorem. Kometa Iwamoto je na pomezí Vozky a Persea. Společné úsilí SpaceX a NASA vedlo k úspěšnému letu lodi Crew Dragon. Chystá se start kosmické lodi Sojuz MS-12 s třemi kosmonauty k ISS. Před 140 lety se narodil Albert Einstein a před 120 lety objevil W. Pickering měsíček Saturnu Phoebe.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IC342_LHARGB

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2019 obdržel snímek „IC 342“, jehož autorem je Robert Novotný   Ano, astronomie je někdy trochu strohá. IC 342. Nu, to je tedy název, řekne si laik. A možná si řekne i leckterý astronom. Zejména třeba ten, který zkoumá sluneční skvrny. Ve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Spln Mesiaca

Spln Mesiaca snímaný: 20.03.2019 o 23:50 hod. seč.

Další informace »