Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. únor 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. únor 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mrak ve tvaru kovadliny nad Sicílií

Uznání a copyright: Christina Carlton

Mraky nepředstavují pro budovy žádné nebezpečí. Mrak ve tvaru kovadliny, který se zdá vznášet na vzdáleným klášterem na Sicíli v Itálii, vykazuje několik klasických charakteristik mračna. Mračno samotné se skládá z miliónů velmi malých kapiček vody a ledu. Výrazně plochý spodek mraku je způsoben poklesem teploty v nižší atmosféře, která se snižuje natolik, že ve specifické výšce je vodou nasycený vzduch nucen kondenzovat do vodních kapiček. Tvar prostředku mračna způsobuje nahoru a do strany vyfukovaný sloupec vzduchu obtíženého vodními kapičkami. Kovadlinový tvar na vrcholu mraku je nejspíše způsobován stoupavým sloupcem vzduchu, který dosahuje stabilní atmosférické vrstvy, pravděpodobně stratosféry, kde horizontálně se pohybující vzduch odfukuje vrcholek mračna. Tento cumulonimbus byl zachycen minulý rok ze dveří domu.

Štítky: Mračna, Anvil cloud, Sicily


37. vesmírný týden 2021

37. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 9. do 19. 9. 2021. Měsíc dorůstá od první čtvrti k úplňku a projde kolem Jupiteru se Saturnem. Večer je vidět také Venuše. Aktivita Slunce je nízká, ale mohli jsme konečně vidět řadu skvrn. Očekáváme velmi zajímavou soukromou misi Crew Dragonu s názvem Inspiration4. Rušno je i v okolí ISS, kde po ruské vycházce probíhá japonsko-francouzská. V týdnu mají odstartovat další várky družic pro satelitní internet – 36 OneWebů a 51 Starlinků. Po dvou startech čínských raket v minulém týdnu tu máme další i v tom následujícím. Před 70 lety zemřel významný český astronom František Nušl.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Metla čarodejnice

Ďalšia časť hmloviny Riasy.

Další informace »