Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. únor 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. únor 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mrak ve tvaru kovadliny nad Sicílií

Uznání a copyright: Christina Carlton

Mraky nepředstavují pro budovy žádné nebezpečí. Mrak ve tvaru kovadliny, který se zdá vznášet na vzdáleným klášterem na Sicíli v Itálii, vykazuje několik klasických charakteristik mračna. Mračno samotné se skládá z miliónů velmi malých kapiček vody a ledu. Výrazně plochý spodek mraku je způsoben poklesem teploty v nižší atmosféře, která se snižuje natolik, že ve specifické výšce je vodou nasycený vzduch nucen kondenzovat do vodních kapiček. Tvar prostředku mračna způsobuje nahoru a do strany vyfukovaný sloupec vzduchu obtíženého vodními kapičkami. Kovadlinový tvar na vrcholu mraku je nejspíše způsobován stoupavým sloupcem vzduchu, který dosahuje stabilní atmosférické vrstvy, pravděpodobně stratosféry, kde horizontálně se pohybující vzduch odfukuje vrcholek mračna. Tento cumulonimbus byl zachycen minulý rok ze dveří domu.

Štítky: Mračna, Anvil cloud, Sicily


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a letoun

Měíc a letoun

Další informace »