Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. květen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. květen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Příčky Červeného obdélníku

Uznání: H. Van Winckel (KU Leuven), M. Cohen (UC Berkeley), H. Bond (STScI). T. Gull (GSFC), ESA, NASA

Úchvatná mlhovina Červený obdélník jeví na tomto snímku z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope charakteristický tvar písmene X a jakoby příček žebříku. Prachový kosmický mrak byl původně identifikován jako silný zdroj infračerveného záření a nyní se věří, že obsahuje ledová prachová zrna a uhlovodíkové molekuly, které vznikaly v chladném výtoku stárnoucí centrální hvězdy. A proč vypadá jako velké X? Pravděpodobným vysvětlením je, že centrální hvězda - ve skutečnosti dvojhvězda - je obklopena tlustým prachovým prstencem, který propichuje jinak sférický výtok do kónických tvarů, které se dotýkají špičkami. A protože prstenec pozorujeme zboku, tak okraje vymezují kónické tvary, které se zdají vytvářet písmeno X. Jednotlivé příčky naznačují, že k odtoku dochází v křečích a záškubech. Mlhovina Červený obdélník, která se nachází ve smyšleném souhvězdí Jednorožce (Monoceros) ve vzdálenosti asi 2300 světelných let, by se měla proměnit do nádherné planetární mlhoviny poháněné ionizujícím ultrafialovým zářením, až se za několik tisíc let její chladná centrální hvězda stane horkým bílým trpaslíkem. Tento ostrý Hubblův obrázek zabírá ve vzdálenosti Červeného obdélníku asi jen třetinu světelného roku.

Štítky: Prach, Planetární mlhovina, Red rectangle, Hd 44179


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »