Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. květen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. květen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ohony komety NEAT Q4

Uznání a copyright: Chris Schur

Kometa NEAT (Q4) předvádí svoje ohony. Do vnitřní sluneční soustavy padá velká sněhová koule, oficiálně zvaná kometa C/2001 Q4 (NEAT), už prolétla kolem Země a nadcházející sobotu dojde k největšímu přiblížení ke Slunci. Ze zpráv vyplývá, že kometa má třetí magnitudu, což ji činí snadno viditelnou pro pozorovatele na severní obloze z tmavých míst hned po západu slunce i neozbrojeným okem. Snímek nahoře byl pořízen minulou sobotu z města Happy Jack v Arizoně v USA. Je vidět dlouhý, modrý iontový ohon, modrá koma kolem jádra komety, a kratší, ale jasnější prachový ohon, který odráží sluneční světlo. Snadná viditelnost komety asi během příštího měsíce poklesne, jelikož se vzdaluje jak od Země, tak od Slunce. Třetí magnitudy dosahuje také jiná, pouhým okem viditelná kometa Linear (T7) a měla by zůstat jasná až do června.

Štítky: Tails, Comet NEAT, Q4


40. vesmírný týden 2023

40. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 10. do 8. 10. 2023. Měsíc bude ubývá k poslední čtvrti. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn nad jihem a nízko už je taky Jupiter, který během noci stoupá velmi vysoko. Ráno je vidět Venuše a končí viditelnost Merkuru. Aktivita Slunce je středně vysoká. Vrátila se rekordní posádka z ISS. Indická sonda se už neozvala. Pokračují starty Starlinků, poletí i prototypy sítě Kuiper od Amazonu. Po delší době má startovat i evropská raketa Vega. Před 150 lety se narodil Ejnar Hertzsprung, jeden z autorů diagramu popisujícího vlastnosti a vývoj hvězd.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc .Jindřichův Hradec

Další informace »