Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. květen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. květen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zubenelgenubi a přátelé

Uznání a copyright: Francois du Toit

Vpravo nahoře, nedaleko od okraje zatmělého Měsíce je na tomto teleskopickém pohledu pořízeném z Port Elizabeth v Jižní Africe středně jasná hvězda Zubenelgenubi. Zubenelgenubi je druhá nejjasnější hvězda v souhvězdí Vah (Libra), vyslovit její jméno (zkuste zú-BEN-aldží-ŇÚ-bí ...) je legrace, a také je pěkné ji uvidět na noční obloze, jelikož má slabou doprovodnou hvězdu, která je zde vidět daleko napravo. Astronom Francois du Toit hlásí, že při úplné fázi zatmění Měsíce v noci 4. května viděl obě hvězdy neozbrojeným okem. Obě hvězdy oběhnou společné těžiště jednou za zhruba 200 000 let a obě jsou teplejší a větší, než Slunce. Obě hvězdy jsou asi 77 světelných let daleko a navzájem je dělí 730 světelných hodin, což je asi 140 násobek průměrné vzdálenosti Pluta od Slunce. Zubenelgenubi se považovala za jižní dráp blízkého arachnologicky správného souhvězdí Štíra (Scorpius). A která hvězda je severním drápem? Samozřejmě že Zubeneschamali.

Štítky: Binary star, Lunární zatmění, Zubenelgenubi, Alpha2 librae


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2017 K2 (PANSTARRS)

Snímek komety C/2017 K2 (PANSTARRS) . Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Poměrně vzdálená kometa se na obloze velmi zvolna pohybovala souhvězdím Herkula. Vzdálenost od Země 5.997 au, od Slunce 6.372 au. Rychlost pohybu po obloze 0.33 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 13.9 mag.

Další informace »