Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. květen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. květen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Arp 188 a slapový ocas Pulce

Uznání: ACS Science & Engineering Team, NASA

Na tomto nádherném pohledu pořízeném kamerou Advanced Camera for Surveys kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope vytváří vzdálené galaxie dramatické pozadí z rozervané spirální galaxie Arp 188, čili z galaxie Pulec. Kosmický Pulec je zhruba 420 miliónů světelných let daleko v severním souhvězdí Draka (Draco). Jeho pro oči přitažlivý ocas je dlouhý asi 280 tisíc světelných let a vyznačuje se hvědokupami masivních, jasných modrých hvězd. Podle jedné verze prošla před galaxií Arp 188 kompaktnější vetřelecká galaxie, na tomto pohledu zleva doprava, a jejich gravitační přítažlivost ji odmrštila kolem Pulce dozadu. Během tohoto těsného přiblížení, vytáhly slapové síly ze spirální galaxie hvězdy, plyn a prach za vzniku okázalého ocasu. Odhaduje se, že samotná vetřelecká galaxie leží asi 300 tisíc světelných let za Pulcem a lze ji spatřit přes spirální ramena v popředí vlevo nahoře. Galaxie Pulec bude asi následovat své pozemské jmenovce, a pravděpodobně jak zestrárne, tak ztratí svůj ocas, jelikož hvězdokupy v ocasu vytvoří menší satelity velké spirální galaxie.

Štítky: Hubblův kosmický dalekohled, Ugc 10214, Arp 188


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »